Sosyal Medya

Mülakatta Ne Sorulur Endişesi Bitiyor

İş görüşmesine hazırlanmak en deneyimli çalışanlarda bile gerginlik yaratan bir süreç. Bunun temel sebebi görüşme esnasında işveren tarafından sorulan sorulara doğru cevap verememe korkusundan kaynaklanıyor. Peki bulunduğunuz sektöre göre yapacağınız mülakatlarda kesinlikle sorulacak olan soruları size önceden söyleyen bir platform nasıl olurdu? Linkedin mülakat sorularını paylaşmaya hazırlanıyor!

Linkedin, geçtiğimiz Haziran ayında çalıştığı bu özellik hakkında bir duyuru yaptı. Mülakata Hazırlık Özelliği olarak duyurulan araç, başarılı bir iş görüşmesi geçirmek için cevabını bilmenin gerektiği tüm soruları içeren ayrı bir bölüm olarak tasarlandı. Geçtiğimiz günlerde bu özelliğin kullanımı için ilk adım atıldı. Aracın kullanıma sunulacağı ilk iş alanı ise Satış ve Finans olarak belirlendi.

Linkedin İş Görüşmesi Sorularını Yayınlıyor

Linkedin’in yaptığı açıklamaya göre Mülakata Hazırlık özelliğinde hesap yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, satış geliştirme, satış sonrası hizmetler gibi bölümler üzerine mülakatta çıkma ihtimali son derece yüksek olan sorular bulunacak. Dolayısıyla bu alanda hangi pozisyonda çalışmak istendiğinden bağımsız olarak, sektörün tamamını ilgilendiren sorularla sınanmak mümkün olacak.

Yapılan açıklamada Satış ve Finans alanında Linkedin’de bulunan işlere başvurmadan önce bu aracın kullanılabileceği duyuruldu. İş görüşmesi öncesi kendini sınamanın mülakat sırasında özgüveni son derece olumlu etkileyeceği aşikar. Elbette ki bu durum işveren üzerinde bırakılan izlenime de pozitif yansıyacaktır.

Mülakatta Sorulan Sorular ve Cevapları Verilecek

Bu özellik Linkedin Premium kullanıcılarının erişebildiği kimi avantajlara sahip. Yalnızca soruları görmekle kalmayan Premium üyeleri aynı zamanda uzmanlar tarafından onaylanmış bir örnek cevaba da erişebilecek. Premium üye olunsun veya olunmasın, soruya dair dikkat edilmesi gereken ipuçları belirtilecek. Kullanıcı, cevabını yazarak ya da video yükleyerek verebilecek. Bu cevapları yalnızca kendisi görecek.

Şu an için sadece Satış ve Finans alanına dair soruların yer aldığı özellik henüz Türkiye’de kullanılamıyor. Aracın ilk olarak İngilizce konuşulan ülkelerde kullanıma sunulduğu fakat en kısa sürede farklı dil seçenekleri ile destekleneceği söyleniyor.

Eğer bu araca erişebilen ülkelerden birinde bulunuyorsanız Mülakata Hazırlık özelliğine hem masaüstü hem de mobil uygulama üzerinden ulaşılabiliyor. Linkedin’de bir iş başvurusu yaptığınızda veya daha önce başvurduğunuz ilanlara bakmak için kullandığınız İş İlanları Takibi sayfasında yer alan özellik farklı sektörlere dair soruları da içerip tüm dünyaya açıldığında büyük ilgi çekecek gibi görünüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı