Sosyal Medya

O da TikTok Hayranı Çıktı

Snapchat CEO’su Evan Spiegel, yer aldığı bir konferansta şaşırtıcı açıklamalara imza attı. Belirttiğine göre Çin merkezli bir uygulama olan TikTok’un hayranlarından birisi de kendisi. TikTok’un kısa süre içerisinde Instagram’ın başarısını sollayacak bir konuma geleceğini belirten Snapchat CEO’sunun sözleri şaşkınlıkla karşılandı.

Bilindiği üzere TikTok yalnızca Instagram veya eski Vine kurucuları tarafından piyasaya yeni sunulan Byte uygulamasının değil, Snapchat’in de önemli rakipleri arasında yer alıyor. Buna rağmen Snapchat CEO’su tarafından övgü dolu sözlerle anılan TikTok, yakın gelecekte Facebook’u ve onun sahip olduğu Instagram’ı bile geri planda bırakacak kadar ünlenebilir.

Yeni Trend Yetenek Temelli İçerik

Yaptığı iddialı açıklamayla herkesin ilgisini çeken Spiegel, bu durumun en büyük sebebinin TikTok’un yetenek temelli içerik üretmesinden geçtiğini söyledi. Şimdiye kadar popüler olmuş neredeyse tüm uygulamalar durum kaynaklı içerik üretiyordu fakat TikTok bu alışkanlığı değiştirdi ve sosyal medya kullanıcılarına oldukça ilginç, yeni bir içerik türünün daha kapılarını araladı.

2019’da 711 milyon kez indirilen TikTok gerçekten dikkat çekici bir başarı öyküsüne sahip. Çin merkezli Bytedance firmasına ait olan iddialı uygulama, 2019’da kendi toplam gelirinin %71’ini elde etti. Yine 2019 yılına ait veriler incelendiğinde, Whatsapp’ın ardından en yüksek indirilme oranına sahip olan uygulamanın TikTok olduğu görülebiliyor.

Türkiye’de de en çok kullanılan uygulamalardan biri olan TikTok, özellikle yaşı daha genç olan kullanıcıların favorisi olmuş durumda olsa da, pek çok yaştan farklı kişilerin akıllı cihazlarında kendine yer edinmiş durumda. 2016 yılında kullanıma açılan TikTok, ilk iki yıl boyunca kendinden çok söz ettirmedi. Yavaş fakat sağlam adımlarla ilerleyen uygulamanın asıl çıkış yaptığı yıl 2018 oldu. Paylaşılan verilere göre TikTok kullanıcıları uygulama üzerinde oldukça uzun zaman geçiriyor. 2019 yılı özelinde bakıldığında uygulamanın toplam izlenme sayısının 86 milyar saat olduğu belirtildi.

Byte Uygulaması TikTok’a Rakip

İlk defa fenomen adı verilen içerik üreticilerinin ortaya çıkmasına katkıda bulunmuş olan Vine, yepyeni uygulaması Byte ile pazara hızlı bir giriş yaptı. TikTok kullanıcılarından kaçı Byte’ı tercih edecek, yoksa Snapchat CEO’sunun dediği gibi TikTok kullananların sayısı Instagram’ı geçecek mi, zaman içinde göreceğiz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı