Sosyal Medya

Periscope Nedir?

Periscope, İOS işletim sistemi kullanan iPhone ve iPad gibi mobil cihazlar üzerinden canlı video yayını yapabilmenizi sağlar. Twitter hesabınız ile giriş yaptığınızda profil bilgilerinizi sisteme otomatik bir şekilde kayıt eder ve Twitter’dan takip ettiğiniz kullanıcıları Periscope hesapları olması şartı ile onları takip etmenize olanak sağlar. Aynı zamanda uygulamayı kullanan yüz binlerce kişiyi takip edebilirsiniz ve canlı yayın başlattıklarında gelen bildirimlerle de haberdar olabilirsiniz.

İnstagram ve Vine gibi uygulamalar ile kısa videolar çekerek bu videoları takipçilerinizle paylaşabiliyorken Periscope ile canlı yayın yapabilirsiniz. Yani bir örnekle örnekleyecek olursak. mesela çekim yapmanın yasak olmadığı bir konseri takipçileriniz ile paylaşmak istediğinizde kısa video çekimleri yerine Periscope ile bu konseri takipçilerinizle canlı video başlatarak onlara canlı bir şekilde seyrettirebilirsiniz.

Periscope Nasıl Kullanılır?

İlk olarak bir Twitter hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonra ise İOS işletim sistemi kullanan akıllı cihazınızın olması gerekiyor. Bu aşamalardan sonra ise Periscope uygulamasını indirebilirsiniz.

Uygulamanın boyutu 14.8 mb büyüklüğündedir. Kurulumu ise çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Twitter ile sisteme giriş sağlandıktan sonra Twitter hesabınızda takip ettiğiniz kullanıcıları da Periscope hesapları olması şartıyla kolayca takip edebileceğiniz bir pencere ile karşılaşıyorsunuz.

Bu uygulama içerisinde “Watch”, “Broadcast” ve “People” adlı üç tane menüyü barındırmaktadır. Tahmin edilebileceği üzere Watch sekmesi ile canlı yayın başlatan kullanıcıları görebilir ve aynı zamanda canlı yayınlarını izleyerek onlarla kolayca etkileşim sağlayabilirsiniz. Broadcast sekmesi ile de uygulamanızın kamerasına, mikrofonuna ya da bulunduğunuz konumu bulabilir  ve kayıt ettiğiniz görüntüleri buraya kaydedebilir ve izleyicileriniz ile kolayca etkileşime geçebilirsiniz. Ve son olarak da People sekmesi ile de en çok takip edilen yani popüler olan kullanıcıları görebilir, bu kullanıcılar arasında arama yapabilir ve kendi profiliniz ile ilgili çeşitli ayarlar yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı