Sosyal Medya

Sevilen Instagram Özelliği Twitter İçin Geliyor!

Instagram’da sevilerek kullanılan bir özelliğin daha Twitter için de geleceği belirtildi. Twitter Hindistan’da ortaya çıkan ve popüler olan Fleets özelliği fazlasıyla Instagram’daki Hikayeler özelliğine benziyor . Facebook’tan, WhatsApp’a kadar birçok uygulamada şu an 24 saat içinde kaybolan hikayeler oldukça popüler. Twitter henüz test aşamasında olan bu özellik hakkında paylaşımlar yapıyor. Twitter yeni özellik için ilk başta yaptığı paylaşımlar ile birlikte kullanıcıların; beğeni, retweet ve tweetlere yanıt verme özelliklerini ”sesli düşünmelerini” sağlayacak bir özelliği test ettiklerini duyurmuştu. Sonrasında ise bu yeni özelliğin  ”24 saat içinde kaybolacak” paylaşımlardan oluşacağı söylendi ve bu durum akla popüler ”hikayeler” özelliğini getirdi. Twitter’ın bu duyurusu o kadar popüler oldu ki ”#fleets” etiketi Twitter’da en çok konuşulan konu olmaya başladı.

Bilindiği gibi popüler uygulama Twitter’da yüksek sayıda takipçiye sahip kullanıcıların doğrulanan hesapları için mavi rozet simgesi kullanılıyordu. Son günlerde popüler platformun, bu özelliği herkese açmayı planladığı iddia edildi. Şeffaflık adına, Twitter mavi tik herkese açılabilir. Jane Manchun Wong, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla Twitter mavi tik, doğrulanan tüm hesaplarda kullanılabileceğini ve planlanan bu yeniliğin şeffaflığa hizmet edeceği düşünüldüğünü belirtti. Böylelikle sahte hesapların önüne geçilmiş olacak. Bu özelliğin kullanıcılara ne zaman sunulacağı ise net olarak bilinmiyor.

Ayıca Tweetleri düzenlemek için Twitter tarafından sunulan arayüz Brizzly geliştirilmiş özelliklerinin artık daha etkili olacağı belirtilmişti. 2009 yılında geliştirilen arayüz artık daha gelişmiş hali ile kullanılabilecek.  Pek çok kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılan twitter’ın en önemli eksiklerinden biri paylaşılan tweetlerin düzenlenemiyor oluşuydu. Artık twitter’ın geliştirilmiş arayüzü  Brizzly ile tweetleri düzenlemek mümkün hale geliyor.

Brizzly Nedir ?

Brizzly aslında 2009 yılında hayatımıza girmiş olan bir uygulama. 2009’dan bu yana geliştirilen ve özelleştirilen arayüz ile artık tweetlerin düzenlenmesine imkan sağlanıyor.

Aylık 6 dolar (yaklaşık 37 TL) veya yıllık 60 dolar (yaklaşık 377 TL) gibi bir ücretle Brizzly’nin tweet düzenlenme özelliğinden yaralanılabiliyor.

Brizzly ,”Undo” (geri al) butonuyla tweetlerin üzerinde düzenleme yapma imkanı sunuyor. Bu özellik ile tweetler silinip yeniden paylaşılabiliyor, düzenlenebiliyor, süresi geciktirilebiliyor. Hatta Brizzly ile tweetler filtrelenip, otomatik olarak da silinebilecek. Aylık sadece 6 dolar (yaklaşık 37 TL) veya yıllık 60 dolar (yaklaşık 377 TL) ile kolayca tweetler üzerinde düzenlemeler yapılabilecek.

Tweetlerin düzenlenme uygulaması Twitter tarafından reddedilse de Brizzly bu olanağı twitter kullanıcılarına sağlıyor.

Twitter Niçin Tweetleri Düzenleme Olanağı Sağlamıyor?

Bilindiği gibi twitter üzerinden paylaşılabilen tweetler paylaşıldıktan sonra tekrar düzenlenemiyor. Kullanıcılarına 280 karakter sınırı ile duygu,durum,olay paylaşımları yapma olanağı sağlayan twitter pek çok kullanıcının en çok kullandığı ve takip ettiği sosyal medya platformu.

2017’den bu yana 140 karakter sınırını 280’e çıkaran Twitter son olarak, ABD’de de yapılacak seçimler öncesi orjinali üzerinde değişiklikler yapılan videoların manipüle amaçlı kullanmasını engellemek amaçlı ‘manipulated media’ (Manipüle edilmiş içerik) özelliğini uygulama kararı almıştı. Twitter bu yeni özelliğini Beyaz Saray’ın paylaştığı Demokrat Parti’nin aday adayı Biden’ın konuşma videosunda manipüle edilmiş içerik saptanması üzerine bu paylaşımı Retweet eden Trump ise Twitter’ın bu özelliğini uyguladığı ilk kullanıcı olmuştu.

Gün geçtikçe kendini geliştiren ve yeni özellikler ile kullanıcılarına farklı imkanlar sağlayan Twitter, tweetleri düzenleme seçeneğini sunmadığı gibi Brizzly ile imkan sağlanan bu özelliği resmen reddetti. Twitter Ceo’su Jack Dorsey, bu özelliğin twitter ruhuna aykırı olduğunu belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı