Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Yeni İlüzyonu Beyninizi Şaşırtıyor!

Sosyal medya üzerinde dönem dönem bazı şeyler bir anda parlıyor. Bu sefer de özellikle ilüzyon konusunda bir yeni video çıktı karşımıza!

Sosyal medyanın bu sefer ki gündemi illüzyon etkisi ile karşımıza çıkan Twitter kullanıcısı oluyor. Bu yüzden de basit bir Lissajous eğrisi gibi karşımıza gelen video, pek çok kişinin kafasını karıştıracak bir ilüzyona sahip diyebiliriz.

Nesnelliğin ve görselliğin karmaşasını en iyi şekilde anlatan bu illüzyon, kendine has bir yapıda karşımıza çıkmaya devam ediyor. Görsel olarak algılanan görüntüler ile nesnel gerçekliğin farklı olduğu durumlar için kullanılan bir terim olan optik illüzyon, tarih boyunca insanoğlunun beynini her zaman bulandırmıştır.

Eminim siz de kullandığınız sosyal medya platformlarında hayatınızda en az bir kez optik illüzyon görseline denk gelmişsinizdir.

İllüzyon konusunda pek çok şey ile karşılaşsak da, bu konuya dair yeni çalışmalar yapılıyor. Söz konusu optik illüzyonun, 2019’un en iyi illüzyonu olduğunu söyleyen Dillon, illüzyonun basit bir Lissajous eğrisi temel alınarak yapıldığını; ancak çift eksen yanılgısını yaratmak için akıllı ışıklandırma kullandığını belirtiyor.

Bu videoyu izleyince karşınıza çıkan şeklin hangi yöne döndüğünü veya yatay mı yoksa dikey mi hareket ettiğini anlayamıyorsunuz. En azından çoğu kişi böyle düşünüyor. Bazı kullanıcılar, 9 saattir videoya baktığını söylerken, bazıları ise şeklin bir süre sonra balığa dönüştüğünü belirtiyor. Bu yüzden de akılları iyice karıştırdığı görülüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı