Sosyal Medya

TikTok’a Rakip Olan YouTube ‘Shorts’ Detayları Belli Oldu!

Türkiye’de yaklaşık 20 milyon kişi tarafından kullanılan TikTok dünyada ise yarım milyara yakın kullanıcıya ulaşmış durumda. Pek çok popüler uygulama da TikTok’un özelliklerini kendi uygulamalarına eklemeye başladı.

Son olarak YouTube da Android ve  iOS uygulamarına Shorts isimli bir özellik ekliyor. Bu özellikle YouTube, uygulama içindeki şarkıların videolarla birleştirilerek TikTok’a benzer  bir deneyim yaşama fırsatı sunmaya hazırlanıyor. YouTube kullanıcıları da TikTok kullanıcıları gibi müzikli kısa videolar oluşturup paylaşabilecekler. YouTube, Shorts isimli bu özelliği yıl sonuna kadar ekleyeceği bildirilmişti. Fakat uygulamanın bazı kullanıcılar üzerinde test edildiği ortaya çıktı.

TikTok'a Rakip Olan YouTube 'Shorts' Detayları Belli Oldu!

 Yıl sonundan önce kullanılmaya başlayacak gibi görünen yeni özellik, direkt olarak video penceresinin altındaki öneri kısmında yer alıyor. Ana ekranda da yer alabileceği ön görülen Shorts videoları, dikkat çekici biçimde YouTube’daki “Hikayeler” kısmıyla bir arada bulunuyor.

YouTube’a  Shorts İle Birlikte Yeni Bir Özellik Daha Gelecek

Diğer bir yeni özelliğin ismi ise“Bedtime Reminders” olarak biliniyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılara  video izlemeyi bırakması ve uykuya geçmesi için bildirim yapılacağı bildiriliyor. Bu özellik video bağımlıları açısında oldukça işe yarayacak gibi görünüyor. Bu özelliğin de yakın zamanda kullanıma sunulacağı bildirildi. Fakat  henüz kesin bir tarih bildirilmedi.

Son dönemde en çok ilgi gören para kazanma yöntemlerinden biri YouTuber olmak.  Fakat YouTube üzerinden para kazanmak için sadece kanal açmak yeterli olmuyor. YouTube üzerinden para kazanmak, tanınan bir YouTuber olmak pek çok kişi çok cazip bir seçenek.Peki YouTube’dan para kazanabilmek için dikkat edilmesi gereken hususlar neler?

TikTok'a Rakip Olan YouTube 'Shorts' Detayları Belli Oldu!

YouTube’dan Para Kazanabilmek İçin Bazı Yöntemler

YouTube İş Ortağı Programı’na üye olmak, kendine ait ürünleri satmak,,sponsorlu bazı içerikler yapmak,canlı yayınlar aracılığıyla para kazanmak,“Katıl” özelliğini kullanmak,içerikleri lisanslamak,bağış hesabını oluşturmak,kişiye ait format oluşturmak.

YouTube’dan para kazanmak için artık YouTube İş Ortağı Programı’na kayıt olmak şart.  Bir diğer şart ise 1000 abonenin üzerinden aboneye sahip olmak ve son bir yıl içerisinde 4.000 saatin üzerinden herkese açık izlenme süresine sahip olmak gerekiyor.

TikTok'a Rakip Olan YouTube 'Shorts' Detayları Belli Oldu!

YouTube İş Ortağı Programına Katılım Sağlanabilir?

YouTube İş Ortağı olmak için 18 yaşından büyük olmak, en az 1000 aboneye sahip olmak, son bir yıl içerisinde 4.000 saatin üzerinde geçerli izlenmeye sahip olmak ve hesaba ait bir adet AdSense hesabı şartlarını sağlamış olmak gerekiyor.Ayrıca YouTube Topluluk Kuralları,YouTube Hizmet Şartları, YouTube Telif Hakkı Şartları,Google AdSense politikaları, Reklamverenlere uygun içerik kuralları gibi kurallara da uymak gerekiyor.

Kendi Ürünlerini Satmak

YouTube üzerinden kendi ürünlerini satan pek çok ünlü bulunmakta. İyi bir YouTuber olabilmek için kişiye ait, dikkat çeken, farklı ürünler ya da bazı tasarım ürünler YouTube üzerinden pazarlanabilir. Ünlü şarkıcı Drake bu duruma en iyi örneklerden biri.

Sponsorlu İçerikler Üretmek

YouTube üzerinden açılan kanal ile para kazanmak için abone ve izlenme sayısından daha mühim olan şey, sponsorlardan reklam almaktır. Bu sebeple özel ve spesifik bir kanal oluşturulması hedefe daha çabuk ulaşılmasını sağlayabilir. Pek çok YouTuber’ın tercih ettiği içeriklerin aynısını ya da benzerlerini kullanmak yerine farklı bir konu üzerine yoğunlaşmak o konudaki sponsorların dikkatini çekmek için daha iyi bir yöntem olabilir.

Canlı Yayınlar İle Para Kazanmak

Samimi ve içten şekilde yapılan canlı yayınlar her zaman ilgi görecektir. Canlı yayınlar üzerinden katılımcılardan bağış alınabilir, sosyal medya üzerinden canlı yayın tarihleri ile ilgili hatırlatmalar yapılabilir. Daha büyük kitleye hitap eden konular hakkında yapılan canlı yayınlar, konukların dahil edildiği canlı yayınlar ve dikkat çeken konular her zaman daha çok izleyici ve bağışa yol açacaktır.

‘Katıl’ Özelliğini Kullanmak

YouTube’un yeni özelliklerinden ‘Katıl’ özelliği ile takipçilere özel videolar üretilebilir. Ancak bu özelliği kullanmanın sebebi kullanıcılara ve izleyicilere samimi bir şekilde açıklanırsa daha çok ilgi görebilir ve olumsuz karşılanmayabilir.

İçeriklerin Lisanslanması

YouTube üzerinden paylaşılan videolar lisanslandığı halde birilerinin sosyal medya üzerinden ya da farklı şekillerde videoları izinsiz paylaşması engellenmiş oluyor. Böylece videoların kullanılabilmesi için YouTube kanalı sahibine ödeme yapılması gerekiyor.

Kendi Bağış Hesabını Oluşturmak

Patreon gibi platformlar sayesinde bağış toplanılabilir. Fakat bağışların nerede kullanıldığının açıklanması gerekebilir. İzleyiciler bağışlarının nerede kullanıldığını öğrenmek isteyebilirler.

Kendi Formatını Oluşturmak

YouTube’da videoların izlenmesi için özgün formatların olması en önemli husus. Tekrar eden formatlar izleyicinin sıkılmasına sebep olabilir. Ayrıca markalara özel formatlar oluşturulabilir, markalar ile iletişime geçilip format özel olarak anlatılabilir. Böylece bir markaya özel oluşturulan format ile daha çok izleyicinin kanalı ziyaret etmesi sağlanabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı