Sosyal Medya

TikTok’un Hızlı Büyüyüşü Facebook’u Rahatsız Etti

TikTok, son ayların en popüler uygulamalarından birisi oldu. Öyle ki son zamanlarda TikTok fenomenleri de çoğalmaya başladı. TikTok kullanıcı sayısını o kadar artırdı ki bu durum Facebook’u bile rahatsız etti.

TikTok, geçtiğimiz ay hem Android hem de iOS’ta en çok indirilen uygulama olmayı başardı. TikTok, 104 milyon indirilmeye ulaştı ve böylece tahtın sahibi WhatsApp’ı da yerinden etti.

Facebook Yöneticisi TikTok’u Suçladı

Facebook, TikTok’un önüne geçilemeyen yükselişinden ve bu kadar yüksek rakamlara ulaşmasından oldukça rahatsız oldu. Şirket yöneticilerinden biri olan Sheryl Sandberg, TikTok’un çok hızlı büyüdüğünü ve şu ana kadar yaptıklarından çok daha hızlı bu rakamlara ulaştıklarını belirterek bu durumdan endişe etmeleri gerektiğini söyledi.

TikTok'un Hızlı Büyüyüşü Facebook'u Rahatsız Etti

Facebook yöneticisi ayrıca TikTok’un Çinli bir şirket olduğunu ve insanların kişisel verilerinin gizliliğinden endişe etmeleri gerektiğini söyleyerek TikTok’a karşı bir nevi suçlamada bulundu. ABD hükümeti, uygulamanın ordu içerisinde kullanımını veri güvenliğini ihlal ettiği iddiasıyla yasaklamıştı.

TikTok, Türkiye’de de kısa bir sürede çok fazla kullanıcıya ulaştı. Geçen sene en çok indirilen üçüncü uygulama olmuştu ancak bu listede ilk iki sırada WhatsApp ve Messenger yer almıştı. TikTok, şu an için büyük bir kesimden eleştiri alıyor olsa da bu eleştiriler büyümesini engelleyemiyor. Uygulama özellikle Hindistan, ABD ve Brezilya’da çok fazla rağbet görüyor.

Facebook’tan TikTok’a Rakip Geliyor

Özellikle çocuklar tarafından çok fazla indirilen TikTok, gençler için eğlenceli bir uygulama olarak görülüyor. Facebook artık gençlere sıkıcı geldiği için farklı alternatiflere yönelmeleri oldukça doğal. Üstelik TikTok gibi uygulamalarda daha fazla kişiye ulaşıp fenomen olmak kolay olduğu için gençler bu uygulamayı severek kullanıyorlar.

Facebook, geçtiğimiz sene TikTok’a rakip olarak geliştirdiği Lasso’yu Meksika’da tanıtmıştı. Uygulamayı küresel olarak sunmadan önce Meksika’da test etmeye başlamışlardı. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Lasso’nun TikTok’un önüne geçmesi için zamana ihtiyaçları olduklarını, TikTok’un tanıtımı için çok büyük miktarlarda para harcandığını ve bu da hızlı büyümelerini sağladığını açıklamıştı. Anlaşılan o ki Facebook, kendi ürettiği uygulamalar yerine başka bir uygulamanın birinci olmasından oldukça rahatsız ve bu yüzden de yakın dönemde Lasso’yu yaygınlaştırmak için elinden geleni yapacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı