Sosyal Medya

Tiktok’un İçeriği Değişebilir!

Oldukça popüler olan müzikli sosyal medya uygulaması TikTok, içeriğinin değişme ihtimali ile gündemde. TikTok yöneticilerinden Bryan Thoensen verdiği röportajda, müzik ve dans içeriğinden uzaklaşarak canlı yayınlara ve öğretici video içeriğine yönelmeyi planlandığını anlattı. Bryan Thoensen, TikTok uygulamasını kullanan kişilerin artık müzik ve dans içerikli videolardansa hat sanatı, ahşap işleri, süslemeler veya salgın döneminde oldukça popüler olan ‘kendin yap’ projelerini izlemeye yöneldiklerini ifade etti. Ayrıca sağlık uzmanları da koronavirüs salgını boyunca platform üzerinden tıbbi tavsiyelerde bulundu.

Canlı yayınlar ve eğitim videolarının, salgın sırasında kullanıcıların daha fazla vakit geçirdiği kategoriler arasında yer aldığı firma tarafından açıklandı. Canlı yayınların, TikTok izleyicileri arasında bir yakınlık duygusu yarattığı, eğitim videolarının ise spesifik reklamlar için daha uygun bir zemin sağladığı belirtiliyor.

TikTok Nedir ?

Müzikli sosyal medya uygulaması TikTok dünyada en çok indirilen uygulama olmayı başarmıştı. Uygulama bünyesindeki şarkılar ve film replikleri  ile kullanıcılarına çeşitli klipler çekme imkanı sunan bir uygulamadır. TikTok kısa sürede tüm dünyada hızla yayılıp, pek çok kişi tarafından kullanılırken uygulamaya en çok ilgi gösteren Çinliler olmuştu. Bazı kişilerin çok eğlenceli bulduğu ve sürekli kullandığı uygulama bazı kişilere saçma ve gereksiz gelmişti. Çok çeşitli fenomenler tarafından tanınan oyuncu ve şarkıcılar tarafından da kullanılan TikTok içeriğindeki müzikleri sürekli geliştirerek eğlenceli klipler çekme imkanı tanıyor.

TikTok Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı indirdikten sonra kayıt olmak gerekmektedir. Telefon numarası, mail adresi ya da sosyal medya hesapları ile uygulamaya kayıt olunabilmektedir. Alt menüdeki

‘+ ‘simgesine dokunarak video çekebilir ve videonun üst kısmındaki ‘ses seçin’ menüsünden müzik eklenilebilir. Ekranın sol kısmındaki ‘efektler’ bölümünden yüz filtresi ve emoji de eklenebilir. Hazır hale gelen video paylaşılabilir ve paylaştıktan sonra profilde görüntülenebilir.TikTok uygulamasında kaydedilen videolar Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya ptalformlarında paylaşılabilir.

Beğenilen şarkılar ücretsiz olarak videoya eklenebilir. Uygulama da R&B, country,pop,rock,rap,elektronik  gibi bir çok tarzda şarkı bulunmaktadır. Son olarak Hindistan’da kültürel bozulma/yozlaşmaya neden olduğunu dolayısıyla engellenmek istenen TikTok uygulamasının ABD’de de federal hükümet çalışanlarının iş telefonunda kullanması yasaklandı. Türkiye’de de zaman zaman sosyal medya platformları üzerinden  ‘TikTok Yasaklansın‘ diye çeşitli imza kampanyaları girişimlerinde bulunulmuştur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı