Sosyal Medya

Trump Ve Zuckerberg Masaya Oturdu

Trump ve Zuckerberg Masaya Oturdu

Dünyanın en çok ve en aktif kullanılan uygulamaları arasında yer alan Facebook, birçok alanda insanların hayatlarını etkilemekte etkin bir rol oynuyor. Artık girişimci insanlardan tutun da şarkıcılara kadar, kısaca para kazanmak için yola giren tüm insanlar Facebook aracılığı ile reklamlarını verip, milyonlara ulaşma yolunda bir kolaylık elde ediyor.  İnsanların hayatlarına bu kadar etki etme özelliğine sahip olan Facebook, siyasi anlamda da kullanılarak büyük bir etki yaratabilir.

Trump Ve Zuckerberg Neden Görüştü?

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de; Bir siyasetçi ve bir girişimci neden bir araya gelir? oldu. 2020 yılında ABD’de yapılacak olan başkanlık seçimlerinde Trump, Facebook’un etki gücünü kullanmak istiyor.  ABD senatörlerinden Elizabeth Warren’ın, Twitter’dan bulunduğu açıklamalara göre; ‘’Trump ve Facebook kurucusu Zuckerberg, iki hafta önce beyaz sarayda bir araya geldi. Bu bir araya gelme durumu Facebook’un reklam prosedürlerini  değiştirmeye yönelikti. Birlikte yaptıkları bu toplantıdan sonra Facebook, reklamlarındaki ‘’yanlış bilgilendirme’’ konusundaki politikalarını değiştirdi.’’ Dedi. Kısacası Warren, artık Facebook’un siyasi alanda yapılacak reklamların doğruluğunu kontrol etmeden yayınlayacağını söyledi.

Warren söylediği bu cümleleri desteklemek amacıyla da Trump’ın sponsorlu bir göndersini paylaştı. Paylaştıktan sonra ise, Trump’ın, Facebook’ta yayınlanan reklamlarının, televizyonlarda yayınlanamayacağı kadar yalan bilgi içerdiğini, dile getirdi.

Facebook’tan Yanıt Geldi

Bilindiği üzere ABD’de bütün ünlüler, markalar, toplum tarafından sevilen insanların hepsi siyasi görüşlerini açık açık dile getiren insanlardır. Kurum, ve kuruluşlarda bu açık sözlülüğe sahiplerdir.  Trump’ın ilk başa geldiği zamanlar, Facebook ve Trump arasında bazı gerginlikler ortaya çıkmıştı, daha sonra aralarındaki buzlar eridi. Sürekli bir dinamik içinde varlığını devam ettiren siyasetin içinde bulunmak oldukça zordur. Sürekli bir taraf tutma zorunluluğuna sahiptir. Facebook’ta yaptığı açıklamalarda, hem taraf tutuyor gibi gözükmüş, hem de objektif olduğunu dile getirmiş. Yani Facebook’un verdiği yanıt kimsenin canını yakmadan, kişilere oynama potansiyelini yüksek bir şekilde kullanmış. Facebook Yöneticisi Nick Clegg; ‘’Politik tartışmalara hakemlik yapmamız ve bir politikacının konuşmasını izleyicisine ulaşmasını ve kamuoyunda tartışmaya ve incelemekte maruz kalmasını engellememizin uygun bir rol olduğuna inanmıyoruz’’ dedi.

Facebook Neden Böyle Yapıyor?

Facebook, ABD başkanlık seçimlerinde adayların en önemli oy toplama platformu kesinlikle değildi. ABD’de yapılan 2016 başkanlık seçimlerinde adaylar seçim kampanyalarını sürdürmek için tam 27 Milyar dolar harcadılar. Harcanılan bu bütçeden Facebook’un payı ise 81 Milyon Dolardı. Ara seçimlerde Facebook 284 Milyon dolar kazandı. 2018 yılına kadar Facebook toplamda 55 Milyar dolar kazandı. Facebook için düşünülürse aslında bu miktar çok düşük. Facebook’un neden böyle bir siyaset izlediği konusun cevabı aslında çok basit; yalan veya gerçek haber fark etmez. Önemli olan para, para, para.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı