Sosyal Medya

Türkiye’nin Sosyal Medya Kullanım Oranı Açıklandı

Türkiye’nin Sosyal Medya Kullanım Oranı 2020 yılı ilk raporu açıklandı. We Are Social, düzenli aralıklarla dünyanın internet ve sosyal medya kullanım alışkanlıklarıyla ilgili raporlar hazırlıyor. We Are Social’in hazırladığı 2020 raporuna göre Türkiye’nin sosyal medya kullanım istatistikleri gösteriyor ki, ülkemiz dünya üzerinde en çok internet ve sosyal medya kullanan ilk 10 ülkeden biri.

Londra’da yerleşik sosyal medya kuruluşu, 2020’nin ilk raporunu açıkladı. Bu rapora göre sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde internet ve sosyal medya kullanımında büyük bir artış söz konusu.

En Çok Kullanıcısı Olan Sosyal Medya Platformu Facebook

Günümüzde popülerliğini biraz kaybetmiş olsa da hala en çok kullanıcısı olan sosyal medya ağı Facebook, dünya üzerinde tam 2 milyar 449 milyon kullanıcıya sahip. Türkiye ise 37 milyon kullanıcıyla en çok Facebook kullanılan ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Ayrıca Avrupa ülkeleri arasında en çok Facebook kullanıcısına sahip ülkenin yine Türkiye olduğu raporda açıkça görünüyor. Dünya genelinde en çok Facebook kullanan ilk üç ülke ise Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Endonezya.

Facebook’tan sonra en çok kullanılan sosyal medya platformu ise 2 milyar kullanıcı sayısına sahip Youtube. Youtube, bu yarıştaki ikinciliğini 2017 yılından beri koruyor.

Instagram, 1 milyar kullanıcıyla listenin üst sıralarında yer alıyor. 2019 yılının aynı dönem verilerine bakıldığında Türkiye’deki kullanıcı sayısının %2.8 arttığı açıkça görülebiliyor. Türkiye’de şu an 38 milyon kişi Instagram kullanıyor. Türkiye, dünya genelinde en çok Instagram kullanıcısına sahip ülkeler arasında 6. sırada. Dünya üzerinde en çok Instagram kullanan ülke ise Amerika Birleşik Devletleri.

Türkiye'nin Sosyal Medya Kullanıcı Sayısı Açıklandı

Türkiye En Çok Twitter Kullanan 6. Ülke!

Twitter’ın dünya üzerinde toplam 340 milyon kullanıcısı bulunuyor. Listenin ilk sırasında Instagram’da olduğu gibi en çok kullanıcı Amerika Birleşik Devletleri’nde. Türkiye ise dünyada 6, Avrupa’da 2. sırada. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %3 civarı düşüş olsa da Türkiye’de toplam 11.8 milyon Twitter kullanıcısı var.

Şirketlerin ve şirket çalışanlarının en çok kullandığı sosyal medya ağı olan Linkedln, son bir yıl içinde Türkiye’den 100 bin üye kazandı. Türkiye, dünya sıralamasında 16. sırada yer alıyor.

We Are Social’in raporunda hangi ülkenin sosyal medyada ne kadar zaman geçirdiği bilgisi de bulunuyor. Buna göre 16-64 yaş aralığındaki kullanıcılar günde 7 saat 29 dakikalarını sosyal medyada geçiriyor. Ayrıca Türkiye genelindeki internet kullanıcıları günde ortalama 58 dakika oyun oynuyorlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı