Sosyal Medya

Twitter, Donald Trump’ın Yine Tweetini Gizledi ve Uyarı Etiketi Koydu!

En popüler uygulamalardan biri olan Twitter tekrar ABD Başkanı Donald Trump ile ilgili bir konuyla gündemde. Şirket, Trump’ın, “Ben başkan olduğum sürece Washington DC’de asla bir otonom bölge olmayacak. Denerlerse ciddi bir kuvvet ile karşılık bulacaklar” ifadelerini içeren paylaşımına topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle uyarı etiketi koydu ve gizledi. Trump’ın tweetini alıntılayarak, konuya dair bir açıklama yapan Twitter’ın güvenlik ekibi ise, “Bu tweete, taciz edici davranışlara karşı politikamızı ihlal ettiği, özellikle de bir gruba zarar vermeye yönelik tehdit unsuru barındırdığı gerekçesiyle kamu yararı için uyarı bildirimi yerleştirdik” ifadelerinde bulundu.

ABD Başkanı’nın paylaşımının üzerindeki uyarıda, “Bu tweet, taciz içeren davranış hakkındaki Twitter Kuralları’nı ihlal etti, ancak Twitter, tweetin erişime açık kalmasının kamu yararına olabileceğini belirledi” ifadeleri bulunuyor. Kullanıcılar, gizlenen tweetin sağ tarafındaki ‘Görüntüle’ butonuna bastıkları takdirde paylaşımı görebiliyorlar. 

Ayrıca Twitter’ın ‘listeler’ özelliğini uzun bir süre önce kullanıma sunduğu biliniyor. Söz konusu zelliğe yeni bir güncelleme geldiği duyuruldu. Kullanıcıların Twitter hesaplarından, birçok hesabı takip etmesiyle listeleme özelliği ön plana çıkıyor. Çünkü takip edilen bu hesapların türlerine göre ayrılması sadece listeleme özelliğiyle sağlanıyor. Kullanıcılara önerilen hesap önerileriyle birlikte Twitter listeler de önerilerde bulunacak. Ayrıca daha önceden hazırlanan listeler için de arama özelliği getirilecek. Twitter resmi hesabından yapılan paylaşımda; ‘’Özelliğe açıklama olarak “Bir liste hazırla. Yeni listeler keşfet. Bir listeyi takip et. Bir listeyi tweet at.” bazısı bulunuyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz gün Twitter sayılı kullanıcıyla test edilmek üzere sesli tweet özelliğini yayınlamıştı. Sesli tweet özelliği, haklı bir sebepten dolayı oldukça fazla eleştirildi. Sesli tweet özelliği, duymakta güçlük çeken veya duyamayan insanların Twitter tarafından düşünülmediği kanısına sebep oldu. Andrew Hayward isimli  kullanıcı, Twitter’ın ulaşılabilirliğini sağlayan ekibin resmi bir ekip olmadığını, gönüllülerden oluşan bir ekip olduğunu belirtti.

Bu meselelerin ardından ise Twitter’ın resmi destek hesabı Twitter Support’tan bir açıklama yapıldı. Paylaşılan tweet’lerde Twitter’ın yeni özelliğinin herhangi bir engeli yüzünden kullanamayacak insanlara uygun yapılmadan önce denenmeye başlanmasının bir hata olduğu belirtildi. Şirket, özelliği geliştireceklerini de belirtti.

Geçtiğimiz gün yayınlanan sesli tweet hakkında Twitter’dan Maya Patterson ve Remy Bourgoin,“Bazen 280 karakter yeterli olmuyor ve bazı konuşmaya özgü nüanslar kayboluyor. Bugünden itibaren Twitter’ı kullanış şeklimize daha insani bir dokunuş ekleyecek yeni bir özelliği test ediyoruz” ifadesinde bulunmuştu. Tweet yazılan alanda kamera ikonunun hemen yanında bir ses kayıt simgesi bulunuyor. Bu simgeye tıklandığında ekranın  alt tarafında kırmızı bir buton çıkıyor, o butona tıklanarak tweet’lere ses kaydı eklenebiliyor. Twitter’dan yapılan açıklamaya göre her sesli tweet, maksimum 140 saniye uzunluğunda olacak ancak bu sınır aşıldığı takdirde problem olmayacak, yeni bir sesli tweet oluşturulacak ve tweet zincirine eklenecek. Ses kaydı özelliği sadece orijinal tweet’lere eklenebilecek. Bir tweet alıntılandığı zaman ya da birisine cevap verildiğinde sesli tweet  özelliği kullanılamayacak. Bir diğer özellik ise profil fotoğrafının sesli tweet’e sabit görsel olarak eklenecek olması.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı