Sosyal Medya

Twitter Irkçılığa Karşı! Irkçılık Terimlerine Yer Verilmeyecek!

Geçtiğimiz haftalarda Amerika’da yaşanan bir cinayet çok konuşulmuştu. Bir polis memurunun George Floyd isimli siyahi bir vatandaşı darp ederek öldürmesinin ardından görüntüler basına sızdırıldı. Aşırı müdahaleye gerek duyulmadığı ifade edilen görüntülerde ırkçılık tekrar gündeme gelmeye başladı. Bu görüntülere sadece Amerika’da değil tüm dünyada tepkiler çığ gibi büyümeye başladı.

Amerika Birleşik Devletleri salgına karşı bu görüntüler karşısında ayaklandı. Günlerce bastırılamayan görüntüler ortaya çıktı. İnsanlar sadece görüntüler dahilinde değil, yaşamın her alanında ırkçılığa karşı olduklarını ifade ettiler ve seslerini yükselterek tüm dünyaya duyurdular.

Twitter Irkçılığa Karşı Önlem Alıyor!

Pek çok kişi, kurum ve kuruluş tarafından bu gösterilere ve dolayısıyla ırkçılığa karşı destekler verildi. Bu desteklerin detaylarına bakıldığı zaman sosyal medya devi Twitter’da harekete geçti.

Yeni alınan kararlar sonrasında sosyal medya devinin ırkçılık dahilinde değerlendirilen bazı terimlere yer verilmeyeceği ifade edildi. Irkçı anlamları barındıran ve yazılım dilinin terimleri olan bu terimlerin kullanılmaması için kararlar alındı. Twitter’ın bu sürece örnek oluşturmasının ardından pek çok şirketin de benzer kararlar aldıkları belirlendi.

Sosyal medya devi bu konuda bir liste hazırladı. Listede beyaz liste, kara liste, efendi, köle’ gibi terimler yoğun olarak kullanılıyor. Yazılım dünyasında yaşanan ırkçılık karşıtı olan hareketlerin sadece bu durumla sınırlı kalmayacağı da belirtildi. Yazılım mühendisi yasaklanan kelimelerle ilgili listenin yayınlanmasının ardından bu terimlerin yerine hangi terimlerin kullanılması gerektiği konusunda da bir açıklamada bulundu. Sosyal medya devi tarafından yapılan açıklamalar sonrasında çalışmaların devamının geleceği de belirtildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı