Sosyal Medya

Twitter’a Hikaye Özelliği Geliyor!

Twitter hikaye güncellemesi getiren sosyal medya platformları furyasına katılacak gibi görünüyor. Snapchat’in ortaya çıkarttığı hikaye özelliği Instagram’la beraber popüler hale geldi. Hatta Instagram bu özelliği kendi uygulamasına entegre ederek Snapchat’e de büyük zarar vermiş, Snapchat’in kullanıcı sayısında gerilemeye yol açmıştı. Şimdilerde Twitter da hikaye özelliğini eklemeye hazırlanıyor.

Twitter Hikaye Özelliğini Duyurmaya Hazırlanıyor

Hikaye özelliğini Snapchat, Instagram, Facebook ve Whatsapp’tan sonra şimdi Twitter’da da görmeye başlayacağız. Instagramla beraber 24 saat sonunda otomatik olarak silinen hikayeleri yakında Twitter’da paylaşılmaya başlanacak gibi görünüyor.

Twitter'a Hikaye Özelliği Geliyor

Son zamanlarda Twitter’la ilgili yeni özelliklerin hayata geçeceğini duyuyoruz. En son Twitter’a istediğiniz kişilerin size yanıt vermesini, istemediğiniz kişilerin de bu özelliği kullanamamasını sağlayacak bir güncelleme geleceği haberleri çıkmıştı. Şimdi ise Twitter’a hikaye özelliği geleceği söyleniyor. Ancak bu hikaye özelliği diğer uygulamalardan farklı bir şekilde hayata geçecek.

Twitter Hikaye Özelliği Test Aşamasında

Twitter’a geçici tweet özelliği gelecek. Aslında bunların diğer uygulamalarda kullanılan “hikayeler”le tek ortak noktası 24 saat sonunda kaybolmaları. Şu anda Brezilya’da test aşamasında olan özellik “fleets” yani Türkçe adıyla “Filolar” olarak isimlendiriliyor. Bu yenilik sayesinde kullanıcılar 24 saat sonra kaybolacak tweetler atabilecekler.

Fleetlerin tek özelliği 24 saat sonunda kaybolmaları değil. Fleetleri beğenmek, retweet etmek ya da yanıtlamak mümkün olmayacak. Atılan fleetler maksimum 280 karakterlik olacak.

Twitter Hikayeler Nasıl Kullanılacak?

Fleetler, kısmen genele kapalı olarak kullanılacak. Örneğin arama sonularından ya da anlar bölümünden bunlara ulaşmak mümkün olmayacak. Yani bir fleet attığınız zaman bu fleetler, platformun genelinde yer almayacak. İnternet sitelerine embed edilemeyecek.

İnsanların sizin gönderdiğiniz fleetleri görebilmesi için profilinize girip o alana tıklaması gerekecek. Instagram’da olduğu gibi üst tarafta profil resimlerini gösteren bölüm olacak ve buraya tıklayarak, gönderilen fleetleri görebileceksiniz. Aynı Instagram Hikayeler’de olduğu gibi DM üzerinden yanıtlanabilecek ya da emoji yoluyla etkileşime geçilebilecek. Bu sayede Twitter, insanların yaptıkları paylaşımları, belirledikleri kitlelere ulaştırması konusunda bir çözüm sunmuş olacak.

Fleetler sayesinde kullanıcılar herkese açık ve kalıcı tweetler paylaşmak yerine 24 saat sonra silinebilecek paylaşımlar yapabilecek. Bu sayede istediklerini bolca ifade etme özgürlüğüne de kavuşmuş olacaklar. Eskiden olduğu gibi tweetleri geçmişe dönük olarak silmek zorunda kalmayacaklar çünkü zaten 24 saat sonunda silinmiş olacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı