Sosyal Medya

Twitter’daki Hata Telefon Numaranızı Deşifre Ediyor

Eğer android kullanan bir twitter kullanıcısı iseniz hemen Twitter uygulamanızı güncellemenizi öneririz. Bir önceki sürümden kaynaklanan uygulama hatası 17 milyon kişinin kişisel bilgilerini tehlikeye soktu. Farklı birçok ülkeden; Almanya,Fransa, Yunanistan, Türkiye, Ermenistan ve İran’dan ünlüler, politikacı ve üst düzey yöneticiler gibi tanınan isimlerin telefon numaralarının uygulamadaki açık yüzünden bulunabilir olduğu ortaya çıktı.

Kullanıcıların İletişim Bilgilerine Erişilebiliyor

Eski Twitter sürümünün hatası  kişileri içeriye aktarma özelliğinden kaynaklanıyor. Bu özellik kişisel verilerin korunması durumunu ihlal eden bir açığa yol açtı. Kişisel rehberinizdeki kayıtlı telefon numaraları ile eşleşen kullanıcıları bulmak amacıyla onayladığınız kişileri aktar komutu rehberinizdeki kişilerin kullanıcı adını bulmanızı sağlarken  kişisel telefon numaranızı da artık erişilebilir ve kullanılabilir kılıyor. Ve sizin gibi yapan birçok kullanıcının da aynı şekilde.

Twitter’daki Güvenlik Açığını Türk Yazılımcı Keşfetti

Twitter’da bu güvenlik açığını keşfeden, daha önce de İOS ve Facebook’da da defalarca güvenlik açığı keşfetmişti. Yazılımsal hatalarını bularak güvenlik problemlerini açığa çıkaran bu Türk yazılımcı yaptığı araştırmalar sonucunda herhangi bir numara yazarak bir kullanıcıya ulaşabildiğini ortaya çıkardı. Bu araştırmalar sonucunda haber yayınları yapan TechCrunch’a detaylı bir açıklamada bulundu.  

Twitter ise bu açıktan şu ana kadar etkilenen bir kullanıcı olmadığını ve hatadan faydalanan üçüncü bir hizmetin olmadığını iddia ediyor. Bu sorunu çözebilmek içinse riskte olabilecek kişilere, güvenlik için bir dizi talimatlar içeren elektronik postalar attığını da duyurdu. 20 Aralıkta’tan sonraki Twitter güncellemesi yapanlar içinse hata ortadan kalktı  ancak geçtiğimiz iki ay içerisinde Twitter bu bilgilerin kullanılmadığını söylese dahi, kanıtlanması mümkün gözükmüyor.

Ayrıca Twitter’ın güvenlik sorunu sadece android cihaz kullanıcıları için geçerli. iOS uygulaması için geçerli değil.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı