Sosyal Medya

Twitter’dan Sahte COVID-19 Haberlerine Karşı Yeni Hamle

Popüler sosyal medya platformu Twitter, artık Koronavirüs salgınıyla ilgili tartışmalı haberleri görüntüleyen kullanıcıları uyaracak. Bahsi geçen tweet paylaşımlarının altında “COVID-19’la ilgili gerçekleri öğrenin” şeklinde bir uyarı mesajı iliştirilecek.

Üstelik bu kural Twitter’da yapılan tüm paylaşımlar için geçerli olacak. Hatırlanacağı üzere ABD Başkanı Donald Trump, dezenfektanları vücuda şırıngayla enjekte etmenin Koronavirüse iyi geleceğini önermişti. Yarın bir gün Trump bu şekilde bir paylaşım yapacak olursa Twitter’ın uyarısı ilgili paylaşımın altında gözükecek.

Moderatörlere büyük iş düşüyor

Bir paylaşımın sahte olup olmadığını yapay zekanın veya gelişmiş yazılımların öğrenmesinin yolu yok. En azından şuan için durum bunu gösteriyor. Hal böyle olunca Twitter moderatörleri bahsi geçen tartışmalı paylaşımları tek tek inceleyip uyarı gözükmesini sağlamak zorundalar. Bu da büyük bir iş yükü doğuracak.

Dahası, bahsi geçen yalan haberleri paylaşan kişiler Twitter tarafından yapılan bu uyarıları bir gurur göstergesi olarak algılıyor. Ekran görüntüsü alıp “Bakın, Twitter bu gerçeği duymanızı istemiyor” şeklinde yaygara koparabiliyorlar.

Yayınladığı blog yazısında Twitter, Koronavirüs salgınıyla ilgili yanlış ve zararlı bilgilerin yayılmasını sınırlandırmak için bu kararı aldıklarını duyurdu.

Twitter çalışanı Yoel Roth ise kişisel hesabından yaptığı paylaşımda alınan bu kararın dünya liderleri de dahil olmak üzere herkesi kapsayacağını vurguladı. Buna göre yalan yanlış bilgi paylaşan hesap kime ait olursa olsun, paylaşımın altında bir uyarı mesajı yer alacak.

Kullanıcılara teyitli bilgiler sunulacak

Tartışmalı içeriklerin bulunduğu paylaşımların altına iliştirilecek olan bağlantı ile Twitter, kullanıcılarını tamamı teyitli bilgilerden oluşan bir kaynağa yönlendirecek. Bu sayede yalan haberlerin yayılması önlenecek. Bazı paylaşımlarda ise kullanıcılar bahsi geçen haberin uzman görüşleriyle çakıştığı yönünde uyarılacaklar. 

Şuan Twitter bünyesindeki moderatör kadrosu harıl harıl COVID-19’la alakalı haberleri tarıyor ve kullanıcıları uyarmaya çalışıyorlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı