Sosyal Medya

Uber ve Linkedln Hackerların Cezaları Belirlendi

Siber güvenlik dünyanın en önemli konularından biri haline gelmiş durumda. Hackerlar uygulama sahiplerine ve uygulama kullanıcılarına düzenledikleri siber saldırılar sonucunda oldukça kritik bilgiler ve veriler elde ediyorlar. Elde edilen veriler uygulama kullanıcı ve sahiplerine karşı tehdit olarak kullanılıyor ve tehdit karşılığında elde ettikleriyle yetinmeyen hackerlar topladıkları daha da hassas boyuta sahip olan tüm verileri dark web aracılığıyla satışa sunuyorlar.

Günümüzde siber saldırıya uğramayan herhangi bir şirkete denk gelmek mümkün değil fakat son yıllarda güncel olarak Uber ve Linkedln siber saldırı olayıyla gündemde. 2016 yılında 23 yaşında ki Vasile Mereacre ve 26 yaşında ki Brandon Glover isimli iki bilgisayar korsanı Uber ve Linkedln uygulamalarının sistemlerine sızmayı başarmışlardı. Bu siber saldırı en çok Uber’e pahalıya patlamış durumdaydı. Uber uygulamasına sızan korsanlar 57 milyon şoförün ve uygulama kullanıcısının bilgilerine ulaşmış bulunmakta ve sistemde ki ‘Lynda’  isimli hizmete sızmaları sayesinde de 90 bin kullanıcının bilgisine erişmişlerdi. İki bilgisayar korsanı elde ettikleri veriler sonucunda önce Uber uygulaması yetkilileri ile iletişime geçtiler. Yetkililerden 100 bin dolar değerinde bitcoin istediler ve sonrada onlara bir gizlilik anlaşması sundular. Bu anlaşmayla birlikte olan her şey saklanacak ve Uber bu iki isime sistem açıklarını buldukları için ödüllendirme sağlamış gibi yapacaklardı. Önce bu anlaşmayı kabul eden Uber 2017 yılında yaşanan her şeyi kamuoyu ile paylaştı.

Linkedln uygulaması yetkililerine de aynı isteklerde bulunan koranlar burada daha farklı bir süreç ile karşılaştılar. Linkedln verilerin paylaşılmaması için istenen tutarı ödemeyi kabul ettiler fakat gizlilik sözleşmesini imzalamayı reddettiler. Bunun üzerine korsanlar fidyeyi 1 milyon dolara yükseltti fakat bunu da kabul etmeyen Linkedln yetkilileri olayı kısa süre içerisinde mahkemeye taşıdılar.

Uber ve Linkedln Uygulamalarının Uğradığı Siber Saldırı İçin Açtıkları Davada Karar Ne Oldu?

Adli makamlar önce Glover’ı yakaladı, Mereacre ise geçen sene Miami’de yakalanmıştı. Mahkeme önce olayın üstünü kapatması sebebiyle Uber’e İngiltere’de 385 bin pound Hollanda’da ise 600 bin Euro cezasına çarptırdı aynı zamanda Uber açılan dava sebebiyle 148 milyon dolar daha ödeme yapmaya razı oldu. Mahkeme bu sene suçlarını kabul etmeleri üzerine 2 korsanı 5 yıl hapis ve 250 bin dolar ödeme cezasına çarptırdı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı