Sosyal Medya

WhatsApp İçin Acil Durum! Birçok Kişi Tehlikede!

WhatsApp bir süredir adından güncellemeler ile bahsettiriyor. Ancak Athul Jayaram isimli bir kişi, bu yazılımın bir açığını buldu. Bu bağlamda WhatsApp, telefon numarası gizleme özelliği ile endişeye düşürdü. Yazılımlarda bulunan hataları tespit ederek çeşitli ödüller kazanan Jayaram, “Sohbet Etmek için Tıklayın” seçeneğinin tehlike saçtığını belirtti. Jayaram isimli kişinin iddiasına göre telefon numarasının gizlendiğini sanan herkes, kendi numarasını Google’da bulabilir!

Facebook ise bunun ciddi bir açık olmadığını ifade etti ve arama sonuçlarında ortaya çıkan numaralar hakkında; “Eğer bir kullanıcının numarası Google’da gözüküyorsa ilgili kullanıcı bütün bilgilerini herkes ile paylaşmış demektir. Kısacası bu durum o kişinin kendi seçimi ve burada herhangi bir sistem açığı yok.” ifadesinde bulundu.

Jayaram adlı kişinin aktardığı bilgilere göre Google’ın arama dizininde ortaya çıkan telefon numaraları WhatsApp sisteminden sızıyor ve “https://wa.me/ <telefon numarası>” formatına dönüştürülüyor. İnternet sitelerinin bu sistem ile elde ettiği numaralar Google tarafından da kayıt altına alınıyor ve dizine aktarılıyor. Jayaram, telefon numaralarının bulunduğu toplantıya giren ve ilgili bağlantı adresine sahip olan herkesin bütün numaralara rahatlıkla ulaşabileceğinin altını çizdi. Buna ek olarak Google’ın numaralar konusunda şimdiye kadar 300 bin adet kayıt oluşturduğu ortaya çıktı. Jayaram, bu numaraların kötü niyetli olan kişilerin eline geçebileceğini de sözlerine ekledi.

Athul Jayaram “Kötü niyetli kişiler, WhatApp profili aracılığı ile bir kişinin fotoğrafını görebilir ve o kişi ile alakalı fotoğraf taraması yaparak ilgili kişinin sosyal medya hesaplarını ve hatta daha fazlasını keşfedebilir.” şeklinde konuştu.

Ayrıca pek çok WhatsApp kullanıcısı konuşmalarını yedekliyor. Ancak bu konuyla ilgili maalesef WhatsApp’ın kötü bir haberi var. Belirli aralıklarla sohbet kayıtları pek çok kişi tarafından yedekleniyor. Ancak WhatsApp’ın hatası kullanıcıları kızdıracak gibi görünüyor.

WhatsApp’ın, konuşma boyunca yazışmaları uçtan uca şifrelediği biliniyor ve bu sayede güvenle görüşmelerin yapıldığı düşünülüyor. Ancak sohbet kayıtları yedekledikten sonra bu korumanın ortadan kalktığı ve kayıtların savunmasız kaldığını bilinmiyor. WhatsApp’ın sohbet kayıtlarının yedeklendiği iCloud ve Google Drive üzerinde uçtan uca güvenliği yok. Yani yedeklenen sohbet kayıtları güvenli bir ortamda saklanmıyor. Bu durum için WhatsApp kullanıcılarının henüz yapabileceği bir şey yok.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı