Sosyal Medya

WhatsApp İçin Kötü Haber!

Bilindiği gibi geçtiğimiz akşam WhatsApp kullanıcılarını endişelendiren son görülme sorunu yaşandı. Bu sorun Twitter’da oldukça çok konuşuldu. Her geçen gün kullanıcısı artan uygulama Telegram ise, WhatsApp’a rakip olmaya devam ediyor. WhatsApp’taki sorun dolayısıyla birçok kişi “Telegram nasıl indirilir?” sorusunun yanıtını araştırdı. Türkiye’de Telegram hakkında 4500’den fazla ileti paylaşıldı. Bu durum WhatsApp ile Telegram arasındaki rekabeti artırdı.

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ın ‘tıkla sohbet et’ isimli özelliğini kullanan kişilerin telefon numaralarının, Google arama sonuçlarında çıktığı tespit edilmişti. WhatsApp konu ile ilgili ilk adımı attı. Google dizininde herkes tarafından görüntülenebilen numaraların üzerine tıklandığı zaman kişilerin WhatsApp profil resmini görüntüleyebilmek de mümkündü. TechCrunch’ta yer alan habere göre, Facebook’un bünyesinde bulunan mesajlaşma platformu söz konusu hata için ilk adımı attı.  WhatsApp’ın açıklamasına göre ise hata onarıldı. Önce bunun bir sorun olmadığını belirten WhatsApp sonrasında bu sorunu çözmek için gerekli girişimlerde bulundu.

Son olarak WhatsApp radikal bir karar ile gündeme geldi. Kullanıcılar WhatsApp’ta otomatik mesaj atmaları ve başka kullanıcıları rahatsız etmeleri durumunda yasal adımlarla karşı karşıya kalabilecek. WhatsApp’tan yapılan açıklamada otomatik mesaj atılması ve diğer kullanıcıların rahatsız edilmesi gibi durumların saptanması durumunda sorumlu kişilere karşı yasal adımların atılacağını belirtildi.

Bir yandan pek çok WhatsApp kullanıcısı konuşmalarını yedekliyor. Ancak bu konuyla ilgili maalesef WhatsApp’ın kötü bir haberi var. Belirli aralıklarla sohbet kayıtları pek çok kişi tarafından yedekleniyor. Ancak WhatsApp’ın hatası kullanıcıları kızdıracak gibi görünüyor. WhatsApp’ın, konuşma boyunca yazışmaları uçtan uca şifrelediği biliniyor ve bu sayede güvenle görüşmelerin yapıldığı düşünülüyor. Ancak sohbet kayıtları yedekledikten sonra bu korumanın ortadan kalktığı ve kayıtların savunmasız kaldığını bilinmiyor. WhatsApp’ın sohbet kayıtlarının yedeklendiği iCloud ve Google Drive üzerinde uçtan uca güvenliği yok. Yani yedeklenen sohbet kayıtları güvenli bir ortamda saklanmıyor. Bu durum için WhatsApp kullanıcılarının henüz yapabileceği bir şey yok.

Öte yandan Telegram ile sürekli yarış halinde olan çoklu cihaz desteğinin geleceği ile ilgili sinyaller verildi. Çoklu cihaz desteği özelliği üzerinde çalışan WhatsApp, artık isteneni yapıyor. Bu özellikle ile birlikte mesajlaşma hizmeti aynı anda iki farklı cihazda kullanılabilecek. Özelliğin ne zaman aktif olacağı ise henüz bilinmiyor. Yeni özelliğe göre ikinci bir oturum açmak isteyen kullanıcıya mobil veri veya Wi-Fi kullanımı imkanı verilecek. Mobil verinin seçilmesi halinde “büyük miktarda kullanım yapılabilir” uyarısı yapılacak. Ayrıca kullanıcılar artık mesajların ne kadar süre içinde silineceğine de karar verebilecek. Söz konusu süre 1 gün, 1 hafta veya 1 ay gibi seçeneklerden oluşacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı