Sosyal Medya

Whatsapp İşletme İçin Onaylanmış Rozet Alma

WhatsApp Business API, işletmenizin sistemlerini veya üçüncü taraf hizmetlerini WhatsApp’a bağlamasını sağlar; böylece müşterilerinizle doğrudan, hızlı, basit ve güvenli mesajlaşma ile iletişim kurabilirsiniz. API ile, ödeme bağlantıları ve onay, promosyon seyahat programları, e-biletler, randevu hatırlatıcıları, teslimat güncellemeleri gibi promosyon dışı mesajları program aracılığıyla gönderebilir ve müşteri desteği sağlayabilirsiniz.

WhatsApp İşletme API’sini kullanmanın ilk adımı, Facebook İşletme Yöneticisinde bir WhatsApp İşletme hesabı oluşturmaktır. İşte nasıl:

  • İşletmenizi Facebook Business Manager’a kaydettikten sonra (henüz yapmadıysanız, buradaki adımları izleyin), Yönetici’ye giriş yapın ve sağ üst köşedeki İşletme Ayarları’nı tıklayın.
  • Hesaplar> WhatsApp Hesapları> Ekle seçeneğine gidin, ardından yeni bir pencere açılacaktır.
  • Hesap adınızı (işletme adı), Hesap türünü (kendi hesabınız olup olmadığını, bir müşteriyi yönetiyorsanız veya bir tane oluşturmanız gerekiyorsa) isteyen sekmeleri doldurmanız gerekir. İşletmenizin işlem yaptığı Yerel para birimi ve Ödeme yöntemleri.

WhatsApp işletme için Onaylanmış Rozet Alma

İşletme hesabınız oluşturulduktan sonra entegrasyona iki yoldan biriyle başlayabilirsiniz:

  • WhatsApp API’yi sunucularınıza kurun ve barındırın ve kendi müşteri destek yazılımınızla veya üçüncü taraf bir çözümle entegre edin.
  • API’yı sizin için zaten barındıran bir WhatsApp çözüm ortağı (örneğin, Twilio) kullanın. Müşteri desteği için WhatsApp’ı kullanmak istiyorsanız, WhatsApp’ın istemci uygulamaları sağlamadığı için API’yi istemci yazılımı ile entegre etmeniz gerekecektir. Hazır bir çözüm için, WhatsApp Business API ile çalışan Sendbee gibi sağlayıcılara bakabilir ve ayrıca hepsi bir arada bir istemci uygulaması da sağlayabilirsiniz.

WhatsApp işletme hesabınızı yönetmek için kişileri Business Manager hesabınıza ekleyebilirsiniz. Yönetici rolü hesapta herhangi bir değişiklik yapabilir. Geliştirici rolü yalnızca hesap ayarlarını düzenleyebilir. Ayrıca bir ödeme yöntemi seçebilir, mesajlaşma şablonları oluşturabilir ve telefon numaranızı ekleyebilirsiniz.

İşletmeniz Müşterilere Nasıl Görünüyor?

WhatsApp Business API ile müşterilerinizi profilinizi açtıklarında bilgilerinizi kolayca görmelerini sağlayan kişiselleştirilmiş bir “hakkında” oluşturabilirsiniz. Tüketicilere, kim olduğunuzu ve benzersiz hizmetlerinizin hızlı bir görüntüsünü vermenin harika bir yolu. İşletme adınızla birlikte bulunduğunuz yer, çalışma saatleri, e-posta, web sitesi ve kısa bir açıklama gibi ayrıntıları listeleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı