Sosyal Medya

Whatsapp Kötü Kullanımı Engelleme İçin Güvenlik Özelliği

Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma platformu WhatsApp, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından biridir. Uygulamayı bir milyardan fazla insanın kullandığı ve günde 65 milyardan fazla mesaj gönderdiği tahmin ediliyor.

Güvenlik kaygıları, kötü amaçlı yazılım tehditleri ve istenmeyen postaların ortaya çıkmaya başlaması şaşırtıcı değildir. İşte WhatsApp güvenlik sorunları hakkında bilmeniz gereken her şey.

WhatsApp Mesajlarını Uçtan uca şifreleme

WhatsApp Web Kötü Amaçlı Yazılım

WhatsApp’ın muazzam kullanıcı tabanı, birçoğu WhatsApp Web’in merkezi olan siber suçlular için açık bir hedef haline getiriyor. WhatsApp yıllarca bir web sitesi açmanıza veya bir masaüstü uygulaması indirmenize, telefonunuzdaki uygulama ile bir kod taramanıza ve bilgisayarınızda WhatsApp kullanmanıza izin verdi.

Telefonunuzdaki uygulama mağazası – iOS’deki App Store ve Android’deki Google Play – internetten büyük ölçüde daha dikkatli bir şekilde düzenlenir. Bu mağazalarda WhatsApp’ı aradığınızda, hangi uygulamanın resmi olduğu açıkça anlaşılır.

Diğerleri, kişisel bilgilerinizi vermeniz için sizi kandırmak için phishing web siteleri yaratarak farklı bir yaklaşım denedi. Bu web sitelerden bazıları, servise bağlanmak için telefon numaranızı girmenizi isteyen, WhatsApp Web’i olarak çalışır. Ancak, bu numarayı sizi spam ile bombardıman etmek ya da internetteki diğer sızan veya hacklenmiş verilerle ilişkilendirmek için kullanıyorlar.

Güvenli tarafta olmak için, güvende kalmanın en iyi yolu, yalnızca resmi kaynaklardan gelen uygulamaları ve hizmetleri kullanmaktır. WhatsApp, WhatsApp Web olarak bilinen herhangi bir bilgisayarda kullanmanız için bir web istemcisi sunar. Android, iPhone, macOS ve Windows cihazları için resmi uygulamalar da vardır.

Şifrelenmemiş Yedekler

WhatsApp’a gönderdiğiniz mesajlar uçtan uca şifrelenmiştir. Bu, yalnızca cihazınızın ve alıcının cihazının onları çözebileceği anlamına gelir. Bu özellik, mesajların iletim sırasında, hatta Facebook tarafından bile engellenmesini önler. Ancak, cihazınızda şifresi çözüldükten sonra bu onları güvence altına almaz.

WhatsApp, mesajlarınızı ve medyanızı Android ve iOS’ta yedeklemenizi sağlar. Bu, yanlışlıkla silinen WhatsApp mesajlarını kurtarmanıza izin verdiği için önemli bir özelliktir. Bulut tabanlı bir yedeğe ek olarak cihazınızda yerel bir yedekleme var. Android’de, WhatsApp verilerinizi Google Drive’a yedekleyebilirsiniz. Bir iPhone kullanıyorsanız, yedekleme hedefiniz iCloud’dur. Bu yedeklemeler, cihazınızdan şifresi çözülmüş mesajları içerir.

Şifrelemenin varsayılan yararlarından biri, daha iyi veya daha kötüsü için, hükümet ve yasa uygulamalarının verilerinize erişmesini engellemektir. Şifrelenmemiş yedekleme, ABD merkezli iki bulut depolama sağlayıcısının birinde depolandığından, alacağı tek şey bir garantidir ve mesajlarınıza sınırsız erişime sahip olurlar. WhatsApp verilerinizi buluta yedeklemeyi seçerseniz, hizmetin uçtan uca şifrelemesini büyük ölçüde baltalar.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı