Sosyal Medya

WhatsApp Kurucusundan Facebook Silme Çağrısı

ABD’li sosyal medya şirketi olan Facebook, son dönemlerde skandallar ile anıldıkça çalışmalarını güçlendiriyor. Cambridge Analytica skandalı ile sürekli adı anılan Facebook için, yakın gelecek biraz sıkıntılı gibi.

WhatsApp şu anda Facebook’un bir ürünü. Ama WhatsApp’ın kurucusu olan Brian Acton, skandalın üzerinden zaman geçmesine karşın hala Facebook’u silin çağrısında bulunmaya devam ediyor. Durumun üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen, henüz net bir adım geri atılmış değil. En azından facebook’u silme konusunda.

Cambridge Analytica skandalı neydi?

İsterseniz duruma hızlı bir netlik kazandırmak için şu skandala dair özet geçelim. 2017 senesinde yaşanan olayda Donald Trump için kampanyaları yönetmesi açısından Facebook verilerini kullanması, bir skandal olarak yansıdı. 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerini izinsiz kullandırtan Facebook, Donalt Trump için bir reklam kampanyasına dahil olmuştu. Bu da haliyle hem politik bir yaklaşım, hem de kişisel haklar için bir sorun.

İnternet dünyasını sarsan bu durum, Facebook cephesinde büyük sorunlar yarattı. Kullanıcıların emanet ettiği bütün kişisel verileri kullanan Facebook’un bu durumundan sonra yer yerinden oynamıştı. Yüksek bir güven kaybına neden olan Facebook, bu durumdan sonra milyonlarca kullanıcı kaybetmişti.

Bu durumun hemen ardından Brian Acton tarafından yapılan #deletefacebook kampanyası başladı ve milyonlarca kullanıcı bu şekilde eksildi. WhatsApp 2014 yılında Facebook’a satılmıştı hatırlarsanız.

Katıldığı bir etkinlikte bu konuyla ilgili konuşan Brian Acton, skandalın patlak vermesi üzerinden neredeyse 2 sene geçmiş olmasına karşın, kullanıcıların Facebook’u silmesi gerektiğini düşünmekte.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı