Sosyal Medya

WhatsApp’tan Radikal Karar! Attığınız Tek Mesajla Mahkemelik Olabilirsiniz!

WhatsApp sürekli kendini geliştirerek çeşitli güncellemeler ile gündeme geliyor. Son olarak WhatsApp radikal bir karar ile gündeme geldi. Kullanıcılar WhatsApp’ta otomatik mesaj atmaları ve başka kullanıcıları rahatsız etmeleri durumunda yasal adımlarla karşı karşıya kalabilecek. WhatsApp’tan yapılan açıklamada otomatik mesaj atılması ve diğer kullanıcıların rahatsız edilmesi gibi durumların saptanması durumunda sorumlu kişilere karşı yasal adımların atılacağını belirtildi.

Bir yandan pek çok WhatsApp kullanıcısı konuşmalarını yedekliyor. Ancak bu konuyla ilgili maalesef WhatsApp’ın kötü bir haberi var. Belirli aralıklarla sohbet kayıtları pek çok kişi tarafından yedekleniyor. Ancak WhatsApp’ın hatası kullanıcıları kızdıracak gibi görünüyor.

WhatsApp’ın, konuşma boyunca yazışmaları uçtan uca şifrelediği biliniyor ve bu sayede güvenle görüşmelerin yapıldığı düşünülüyor. Ancak sohbet kayıtları yedekledikten sonra bu korumanın ortadan kalktığı ve kayıtların savunmasız kaldığını bilinmiyor. WhatsApp’ın sohbet kayıtlarının yedeklendiği iCloud ve Google Drive üzerinde uçtan uca güvenliği yok. Yani yedeklenen sohbet kayıtları güvenli bir ortamda saklanmıyor. Bu durum için WhatsApp kullanıcılarının henüz yapabileceği bir şey yok.

Öte yandan Telegram ile sürekli yarış halinde olan WhatsApp rekabeti artırmaya devam ediyor. WhatsApp çoklu cihaz desteğinin geleceği ile ilgili sinyaller verildi. Çoklu cihaz desteği özelliği üzerinde çalışan WhatsApp, artık isteneni yapıyor. Bu özellikle ile birlikte mesajlaşma hizmeti aynı anda iki farklı cihazda kullanılabilecek. Özelliğin ne zaman aktif olacağı ise henüz bilinmiyor.

Yeni özelliğe göre ikinci bir oturum açmak isteyen kullanıcıya mobil veri veya Wi-Fi kullanımı imkanı verilecek. Mobil verinin seçilmesi halinde “büyük miktarda kullanım yapılabilir” uyarısı yapılacak. Ayrıca kullanıcılar artık mesajların ne kadar süre içinde silineceğine de karar verebilecek. Söz konusu süre 1 gün, 1 hafta veya 1 ay gibi seçeneklerden oluşacak. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan habere göre ise;  2017 yılında dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp kişiden kişiye para transferi işlemini başlatacağını duyurmuştu ve bu özelliği 2 yıldır Hindistan’da test ediyordu.

Aktarılan bilgilere göre WhatsApp’ın, Hindistan’da yeni bir finansal alana adım atacağı belirtildi. Belirtilenlere göre WhatsApp, kullanıcılarına kredi verebilmek için çalışmalara başladı. Kişiden kişiye para transferi özelliği gibi bu özelliğin de önce Hindistan’da kullanıma sunulacağı belirtildi. Söz konusu özellik için WhatsApp Hindistan’daki bankalarla iş birliği yapacak. WhatsApp’ın sahibi olan Facebook’un Hindistan’daki yetkilisi  Ajit Mohan’ıngeçen ay yaptığı aktarımlara göre WhatsApp’ın bu özelliğinden Hindistan’da 1 milyon kullanıcı faydalanıyor. Geçtiğimiz haftalarda  WhatsApp’ın sahibi konumundaki Facebook’un, Hindistan merkezli Jio Platforms’a 5,7 milyar dolar yatırım yaptığı ve şirketin 9,99 hissesine sahip olduğu belirtilmişti. Bu hamlelerin Hindistan’da devam edeceği de ön görülüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı