Sosyal Medya

YouTube 720p Videoları Artık ‘HD’ Saymıyor

Popüler video paylaşım platformu YouTube, uzun yıllardan beri 720p çözünürlükteki videoları “HD” yani “yüksek çözünürlüklü” olarak tanımlıyordu. Ancak Google sahipliğindeki mecrada artık 720p videoları HD sayılmayacak.

YouTube’u sık kullananlar veya video düzenlemeyle haşır neşir olanlar bilir: 360p ve 480p çözünürlükteki videolar “standart çözünürlük” olarak tanımlanır. 720p ve üzeri ise “yüksek çözünürlük” şeklinde sınıflanır. Bunun üst evresinde ise “yüksek çözünürlük” kategorisi Full HD veya UHD ve 8K şeklinde ayrışır. Çözünürlük ne kadar yükselirse bunu tanımlamak için kullanılan terim de garipleşir.

Hiçbir tarayıcıda ‘HD’ olarak gözükmüyor

Ancak hayli uzun süredir 720p herkes tarafından HD kabul ediliyordu. Neticede etrafımızda halen daha bir sürü 720p monitör ve ekran var. Ancak görünen o ki YouTube’daki arkadaşlar bizden farklı düşünüyorlar. Bu sebeple video çözünürlüğünü ayarlama menüsünde 720p seçeneğinin yanındaki ‘HD’ ibaresini kaldırmış bulunuyorlar.

An itibariyle YouTube’a Safari, Chrome veya Edge tarayıcıları üzerinden girip herhangi bir videoyu açtığınızda 720p oynatma seçeneğinin karşısındaki ‘HD’ etiketinin artık orada yer almadığını görebilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsüne baktığınızda ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

720p videolar gayet ideal çözünürlükteydi

Bu hem ilginç, hem de garip bir hamle aslında. Gerçi YouTube’daki çoğu içerik artık en az 1080p çözünürlüğü destekliyor. Bazen 1440p ve 2160p gibi ultra yüksek çözünürlüklü videolara rastlayabilmek de mümkün. Ancak 4K UHD çözünürlük destekleyen televizyonlarda dahi 720p videolar herhangi bir pikselleşme sorunu olmadan rahatlıkla izlenebiliyordu. Neticede daha fazla piksel, daha iyi görüntü kalitesi anlamına gelmiyor. 

Dahası, YouTube’un neden böyle bir karar aldığı da bilinmiyor. Üstelik bu hamleye ilişkin resmî blog sayfasında herhangi bir bilgilendirme de paylaşılmadı. Muhtemelen genel olarak platformdaki videoların kalitesini yükseltmek istediği için YouTube bu kararı almış olabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı