Sosyal Medya

YouTube Çok Fazla Video İzleyenleri Ara Vermeleri İçin Uyaracak

YouTube’un tavşan deliğini andıran derinliklerine bir kez daldığınızda kendinizi videodan videoya atlarken saatlerinizi geçirmiş şekilde bulabilirsiniz. Sabah işe veya okula gidecek olanlar için farkında olmadan gece geç saatlere kadar ekrana bakmak, sonradan fark edildiğinde hayli can sıkıcı olabiliyor. Neyse ki YouTube bu noktada işe yarayacak kullanışlı bir özelliği hayata geçirdi.

Buna göre YouTube mobil uygulaması üzerinden gece geç saatlerde çok fazla video izleyen kullanıcılara ara vermeleri noktasında uyarıda bulunacak.

YouTube yatağa girmenizi de hatırlatacak

“Uyku saati hatırlatıcı” adı verilen bu özelliği kullanmak isteyenlerin öncelikle uygulamaya uyku saatlerini girmeleri gerekiyor. Bu saat geçtikten sonra YouTube, halen daha video izlemeye devam eden kullanıcılara uyarı bildirimi gönderebilecek. Uygulamanın ayarlar bölümünden hatırlatıcının başlangıç ve bitiş saatlerini ayarlayabilme de mümkün olacak.

Üstelik kullanıcılar, kendilerine gönderilecek bildirimi iki farklı şekilde seçebiliyorlar: Biri videonun bitmesini beklemeden, aniden bildirim gösteriyor. Diğerinde ise YouTube videonun sona ermesini bekliyor ve öyle bildirimde bulunuyor.

iOS ve Android uygulamaları güncellendi

İsteğe bağlı olarak uygulamanın alarm kurmasını sağlayabilmek mümkün. Henüz yeni geliştirilen özelliği test etmek için iOS veya Android telefonunuza yüklü YouTube uygulamasını güncellemeniz gerekiyor. İlginç bir şekilde bazı kullanıcılar son güncellemeyi yüklemiş olmalarına rağmen bu özelliği açamamaktan şikayetçi. Uyku saatini hatırlatma fonksiyonu aşama aşama aktif hale geliyor olabilir.

Güncelleme sonrasında uygulamaya Google hesabınızla giriş yapın ve hesap simgesine dokunun. Buradan ayarlara girin ve “Uyku vaktini hatırlat” seçeneğini açık hale getirin. Bu bölümden hatırlatıcının başlangıç ve bitiş saatlerini ayarlayabilirsiniz.

Ek olarak uygulamada geçirilen toplam süreyi de aynı yerden görüntüleyebilmeniz mümkün. Günlük, haftalık ve hatta aylık olarak YouTube karşısında harcadığınız süreyi bu yolla kontrol edebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı