Sosyal Medya

YouTube iOS ve Web İçin Yeni ‘Konu Filtresi’ Özelliğini Tanıttı

Bing ve Yahoo’dan daha çok ziyaret edilen YouTube, sadece bir video izleme platformu olmanın haricinde günümüzün en popüler sosyal medya ağlarından biri niteliğinde. Şimdilerde ise Google sahipliğindeki site, ilgi alanınıza uygun videoları izleyebilmenizi sağlayacak işlevsel bir yeniliği hayata geçirdi. Buna göre YouTube’un masaüstü sürümü ve iOS uygulamasını açıp “Anasayfa” sekmesinde gezinirken artık karşınıza konu filtreleri çıkacak.

Henüz sizin YouTube ana sayfanıza eklenmemiş olabilir. Ancak yayınlandığı zaman bahsi geçen filtre başlıkları bu şekilde gözükecek.

Baloncuk şeklindeki bu konu başlıkları bir süre önce Android kullanıcılarının beğenisine sunulmuştu aslında. Şaşırtıcı bir şekilde bu kez uygulamanın iOS versiyonuna bahsi geçen güncelleme daha geç verilmiş. Çünkü normalde yenilikler önce iOS’a, sonra Android’e gelirdi. 

Her kullanıcıya farklı filtreler önerilecek

Eğer bahsi geçen yeniliği henüz fark edemediyseniz endişelenmenize gerek yok. Aşama aşama aktif hale gelen özellik her an ana sayfanıza eklenebilir. Burada gösterilecek konu başlıkları ise her bir kullanıcının geçmişte izlediği videolar ve kişisel özelleştirme kriterleri doğrultusunda ayrı ayrı belirlenecek. Yani tek başına müzik, dizi, film veya oyun gibi genel kategoriler listelenmeyecek.

Öte yandan konu filtrelerinin Fransızca, Portekizce ve İspanyolca dil desteğine kavuştuğunu da belirtelim.

Amaç sitede daha fazla vakit harcatmak

YouTube’un yeni yürürlüğe koyduğu bu uygulama sayesinde amacı kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmesini sağlamak. Ayrıca var olan video öneri algoritmasının çok sağlıklı çalışmamasından ötürü geliştirici ekip böylesi bir hamle de yapmış olabilir. 

Nitekim baktığınız zaman YouTube kullanıcılarının en çok kendilerine saçma sapan, ilgi alanlarının dışında videoların önerilmesinden şikayetçi olduğunu görüyoruz. Belki yeni eklenen konu filtreleriyle bu duruma bir çözüm getirebilir.

Öyle ki bazen yemek tarifi izlerken YouTube’un kullanıcılara ameliyat videoları önerdiği bile oluyordu. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı