Sosyal Medya

YouTube, Platformdan Nefret Dolu Videoları Çıkaracağını Açıkladı

YouTube, hizmetinde barındırılan sakıncalı içerik üzerinde incelemeye devam ettikçe platformundan daha nefret dolu ve aşırı içeriği kaldıracağını söyledi.

YouTube Nefret Videolarını Çıkaracak

Çarşamba günü yayınlanan bir yayında, YouTube, “bir grubun yaş, cinsiyet, ırk, kast, din, cinsel yönelim gibi niteliklere dayanan ayrımcılık veya dışlanmayı haklı çıkarmak için üstün olduğunu iddia ederek videoları yasaklamak için nefret söylemi politikasını güncelleyeceğini “ söyledi.

YouTube Nefret

Platform ayrıca, iyi belgelenmiş şiddet olaylarının yaşanmadığını iddia eden videoları da kaldıracağını söyledi. YouTube ayrıca “sınır çizgisi içeriğinin” hizmete yayılmasını sınırlamak için çalışıyor.

YouTube’dan yapılan açıklamada, “YouTube’un platformunun açıklığı, yaratıcılığın ve bilgiye erişimin artmasına yardımcı oldu” dedi “Bunu korumak ve platformumuzun nefret, taciz, ayrımcılık ve şiddeti kışkırtmak için kullanılmasını önlemek bizim sorumluluğumuzdur.” açıklamasında bulundu.

Şirket ayrıca, kullanıcılara şu anda izledikleri videolara benzer videolar gösteren öneri algoritmasının, YouTube kurallarını tamamen ihlal etmeyen “sınır çizgisi içeriği ve zararlı yanlış bilgiler” önerilerini sınırlamak için ayarlanacağını açıkladı. YouTube, bu video önerilerini daha fazla ülkeyle sınırlayan önceki bir güncellemeyi yayınlamanın yanı sıra, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, en iyi haber kaynaklarından gelen içerik gibi önerilerinde daha yetkili içerikler “artırmaya” başlayacağını söyledi.

Politika değişikliği, taciz politikalarını ne kadar iyi yürüttüğü konusunda YouTube’un azarlanması sonrasında gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta viral bir Twitter başlığında bir gazeteci, platformda sağcı bir yorumcu tarafından yıllarca süren “ırkçı ve homofobik” tacizden acı çektiğini iddia etti. Bir soruşturmadan sonra YouTube, söz konusu videoları silmeyeceğini, çünkü gazetecinin görüşüne katılmak ve taciz etmek veya tehdit etmek için yapılmayacaklarını söyledi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı