Sosyal Medya

YouTube Türkiye’den Beklenen Açıklama Yapıldı!

Son günlerde YouTube’un çocuklar için güvenli bir yer ortam olmadığı çok konuşuldu. Medyada bununla ilgili pek çok haber yer almıştı. Bu haberlerin ardından YouTube Türkiye’den beklenen açıklama geldi. YouTube Türkiye çocuk istismarı konusuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

YouTube çocuk istismarı içerdiği iddia edilen videolarla adından çok söz ettirdi. Bununla birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, harekete geçmiş ve bazı kanallar için soruşturma başlatılmıştı. Bu olayların ardından YouTube Türkiye de bir basın açıklaması yaptı. YouTube yaptığı açıklamada;

“YouTube’da çocukların güvende kalmalarını sağlamak bizim için son derece önemlidir. Uygunsuz içerikleri mümkün olan en kısa sürede kaldırdığımızdan emin olmamızı sağlayan net yönergelere ve kapsamlı yaptırım süreçlerine sahibiz. Bu konuda daima teknolojiyi ve uzmanları bir araya getiren çok titiz bir yaklaşımla hareket ediyor, yasadışı aktiviteleri ilgili kanuni mercilere bildiriyoruz.

Bu konudaki şikayetleri titizlikle inceliyoruz. Kuralları ihlal etme potansiyeli olan videoları makine öğrenimi teknolojisinden ve otomasyon araçlarından yararlanarak hızlı şekilde tespit ediyor ve insanlar tarafından incelenmeye yönlendiriyoruz.

Türkiye’de de bu alanda önemli paydaşlarla yakın işbirliği içinde çalışıyoruz. Bu çalışmalardan biri olarak geçen yıl başlattığımız “Internot Olmaya Var mısın?” projesi kapsamında, 6-12 yaş arası binlerce çocuğun, ailelerinin ve öğretmenlerinin çocukların internet dünyasını güvenle keşfetmelerine yardımcı olacak eğitimler almalarını sağladık. Platformlarımız üzerinde çocukların güvenliğini sağlamak, her zaman olduğu gibi bundan sonra da en temel önceliklerimizden olmaya devam edecek.” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan son günlerde pek çok sosyal medya uygulaması da pek çok konuda önlem almaya ve güncelleme yapmaya devam ediyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri’nde bir polis George Floyd isimli vatandaşı öldürdü. Bu olayın ardından tüm dünyada Black Lives Matter hareketi başladı. Bu hareket ile birlikte birçok teknoloji şirketi de siyahi vatandaşlar için politikalarını yeniden gözden geçirmeye karar verdi. Bu şirketlerden biri olan Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri, dün yaptığı  paylaşımla Instagram algoritması ve politikası için harekete geçildiğini belirtti.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, yaptığı paylaşımda şirketin dört alana odaklanacağını belirtti. Bu alanlar; taciz, hesap doğrulama, içerik dağıtımı ve algoritmik önyargı olacak. Instagram ayrıca algoritmalarının bilinçaltı önyargıya neden olup olmadığını da inceleyecek. Siyahi vatandaşların platformda karşılaştığı güvenlik sorunlu da gözden geçirilecek.Mosseri  Instagram’da temsil edilmeyen diğer gruplara daha iyi hizmet vermenin yollarını aradıklarını belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı