Sosyal Medya

Youtube Video Kalitesini Düşürdüğünü Açıkladı!

Corona virüs pandemisi devam ederken insanların evde kalmaları için çağrılar yapılıyor.  Bu süreçte internet kullanımı arttı. Ancak herkesin internetten doğru şekilde faydalanabilmesi ve aşırı yüklenmenin yaşanmaması için Avrupa Birliği bir çağrıda bulunmuştu. Youtube bu süreçte yapılan çağrıya kulak verdi. Varsayılan video kalitesini düşürdüğünü belirtti. Bugünden itibaren uygulamanın geçerli olduğu belirtildi. Platformda izlenen tüm videoların varsayılan kalitesi 480p olarak açıklandı.

Virüs salgını sebebiyle milyonlarca insan bir süre evlerde kalmak zorunda. Bu durum internet kullanımının rekor kırmasına sebep oldu. Yetkililer bu durumu kısa sürede fark ettiler ve konu hakkında bir rapor hazırladılar. Avrupa Birliği tarafından da bir açıklama yapıldı. Gerekli tedbirlerin internet dünyasında da alınması gerektiğine yönelik bazı açıklamalar yapıldı. Sınırlamaların herkes için faydalı olabileceği düşülüyor.

Video Kalitesini Artırmak Sizin Elinizde!

Youtube Avrupa Birliği tarafından yapılan çağrıya kulak verdi. Bugünden itibaren varsayılan video kalitesi 480p ile sınırlı tutulacak. Bu küresel olarak uygulanan bir uygulama oldu. Bu sebeple Türkiye’de bu grubun içerisinde yer alacak. Ancak kullanıcılar videoları bu şekilde izlemek zorunda değiller. Kullanıcılara herhangi bir dayatma sunulmuyor. Video kalitesini isteyenler yine yükseltebilecekler. Ancak bir değerlendirme yapıldığı zaman pek çok kişinin bu durumu önemsemediği fark edildi. Bu durumda Youtube tarafından alınan kararın etkili olduğunu söylemek mümkün. Bu sınırlama şimdilik 30 gün olarak belirlendi ancak salgının durumuna göre ilerleyen dönemlerde sınırlamanın yükseltilmesi de mümkün görünüyor. Kullanıcılardan alınan bu kararlara yönelik herhangi bir şikayet gelmediği belirtildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı