Sosyal Medya

YouTube Yeni Özelliğiyle Tiktok’a Rakip Oluyor!

Türkiye’de yaklaşık 20 milyon kişi tarafından kullanılan TikTok dünyada ise yarım milyara yakın kullanıcıya ulaşmış durumda. Pek çok popüler uygulama da TikTok’un özelliklerini kendi uygulamalarına eklemeye başladı.

YouTube da Android ve  iOS uygulamarına Shorts isimli bir özellik ekliyor. Bu özellikle YouTube, uygulama içindeki şarkıların videolarla birleştirilerek TikTok’a benzer  bir deneyim yaşama fırsatı sunacak. YouTube kullanıcıları da TikTok kullanıcıları gibi müzikli kısa videolar oluşturup paylaşabilecekler. YouTube, Shorts isimli bu özelliği yıl sonuna kadar ekleyecek.

TikTok Nedir?

YouTube Yeni Özelliğiyle Tiktok’a Rakip Oluyor!

Müzikli sosyal medya uygulaması TikTok dünyada en çok indirilen uygulama olmayı başarmıştı. Uygulama bünyesindeki şarkılar ve film replikleri  ile kullanıcılarına çeşitli klipler çekme imkanı sunan bir uygulamadır. TikTok kısa sürede tüm dünyada hızla yayılıp, pek çok kişi tarafından kullanılırken uygulamaya en çok ilgi gösteren Çinliler olmuştu. Bazı kişilerin çok eğlenceli bulduğu ve sürekli kullandığı uygulama bazı kişilere saçma ve gereksiz gelmişti. Çok çeşitli fenomenler tarafından tanınan oyuncu ve şarkıcılar tarafından da kullanılan TikTok içeriğindeki müzikleri sürekli geliştirerek eğlenceli klipler çekme imkanı tanıyor.

TikTok Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı indirdikten sonra kayıt olmak gerekmektedir. Telefon numarası, mail adresi ya da sosyal medya hesapları ile uygulamaya kayıt olunabilmektedir. Alt menüdeki

‘+ ‘simgesine dokunarak video çekebilir ve videonun üst kısmındaki ‘ses seçin’ menüsünden müzik eklenilebilir. Ekranın sol kısmındaki ‘efektler’ bölümünden yüz filtresi ve emoji de eklenebilir. Hazır hale gelen video paylaşılabilir ve paylaştıktan sonra profilde görüntülenebilir.

TikTok uygulamasında kaydedilen videolar Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya ptalformlarında paylaşılabilir.

YouTube Yeni Özelliğiyle Tiktok’a Rakip Oluyor!

Beğenilen şarkılar ücretsiz olarak videoya eklenebilir. Uygulama da R&B, country,pop,rock,rap,elektronik  gibi bir çok tarzda şarkı bulunmaktadır.

Son olarak Hindistan’da kültürel bozulma/yozlaşmaya neden olduğunu dolayısıyla engellenmek istenen TikTok uygulamasının ABD’de de federal hükümet çalışanlarının iş telefonunda kullanması yasaklandı.

Türkiye’de de zaman zaman sosyal medya platformları üzerinden  ‘TikTok Yasaklansın‘ diye çeşitli imza kampanyaları girişimlerinde bulunulmuştur.

TikTok 8.8 milyon ile Almanya’da 9.1 milyon ile Fransa’da 11.8 milyon ile Pakistan’da 18.4 milyon ile Brezilya’da 19.7 milyon ile Meksika’da,  24.3 milyon ile Rusya’da,28.4 milyon ile Türkiye’de, 39.6 milyon ile ABD’de en çok kullanılan uygulama olmuştur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı