Sosyal Medya

Youtube’da Acılı Şakalar Yasaklandı

Youtube’da Acılı Şakalar Yasaklandı

Dünya üzerinde video paylaşımı deyince akla gelen tek site, Youtube olarak bilinmektedir. Bu site hayatımıza 98’den itibaren girdiğinde herkes internet üzerinden televizyon yayını nasıl olacak diye merak ediyor ve kendi kendine sorular soruyordu. İşte İnternet üzerinden canlı veya kayıt video yayınları Youtube’nin ortaya çıkmasıyla mümkün hale geldi. İlk başlarda belirli bir süre dahilinde videolar yayınlamaya başlayan Youtube zaman içerisinde yüksek metrajlı ve yüksek boyutlardaki videoları da yayınlamaya başladılar. Bu durum da adeta bir internet televizyonu haline gelen Youtube, zaman içerisinde pek çok kullanıcının girip canlı yayın yaptığı bir sosyal paylaşım sitesine dönüştü. Aslında başlarda böyle tasarlanmamış olsa da, zaman içerisinde büyük bir pasta payına sahip sosyal medya sitesi haline dönüşmesi tabii olarak yatırımcılarını da sevindirdi. Ancak bu durum bazen istenmeyen olayları da ortaya çıkarmaya başladı. Misal açılan yeni kanallar özellikle çocuk kitlesine yönelik kanallarda denetimin olmaması, çocukların gördüğü her şeyi yapmak istemeleri bazen iyi sonuçlar vermedi. Bundan ötürü de bazı şakalar ve eğlencelik içerikler Youtube üzerinde yavaş yavaş yasaklanmaya başladı.

 

Örnek verecek olursak acılı ve acı veren şakaların artık Youtube üzerinden yayınlanmayacağını Youtube bizzat politikaları gereği son günlerde açıkladı. Bunun sebepleri olarak ise, Youtube’de yapılan şakaların özellikle tehlike boyutu yüksek olanlarının, çocuklar tarafından denenmeye başlaması olarak görülüyor. Özellikle tehlike dozu yüksek şakaları, belirli bir yaşın altındaki çocuklar tehlikesinin farkında olmadan şaka amacıyla bile olsa yapıyorlar. Bu durum ciddi kazalara hatta ölümlere kadar varan olaylara yol açıyor. İşte bu sebepten de Youtube, üçüncü taraf koruma kanunları olarak özellikle çocuklara yönelik kanallarda, bu tarz şaka videolarına izin vermeyeceklerini açıkladı. Bu açıklamaların ardından gözler Youtube üzerinden şaka videoları çeken yayıncılara çevrildi. Aslında bu duruma sevinenler olsa da, üzülenlerin sayısı da oldukça fazla gibi duruyor. Genel olarak Youtube üzerinde şakaların farklılık göstermesi, bazı şakaların çok ciddi şekilde eleştiri alması aslında bu durumu tetikleyen en önemli sebeplerin başında geliyor.

 

Neden Yasaklandı? Ne Tür Şakalara İzin Var?

Yasaklanmasının sebebi, can ve hayat güvenliği konuları olarak bilinse de amacın çocukları korumak olduğu çok net bir gerçek olarak gözümüze çarpmaktadır. Bu sebeple Youtube şaka kanalları içerisinde can ve hayat tehlikesi olmayan şaka çeşitleriyle ilgili videolara izin vereceklerini açıkladı. Bunlar dışında büyüklerin sevdiği tarzda eğlenceli şakalarında belirli bir yaşı sınırının altındaki kişilere izletilmemesi kararı çıktığı da belirtiliyor. Özellikle yetişkinlere yönelik tehlikeli şakalar ile alakalı olarak, Youtube acılı şakalar sınıfının da bu kategoriye girmesi bazı yayıncıları düşündürse de, bu durumun çocukları korumak için elzem olduğu konusunda herkes hemfikir. Bakalım alınan önlemler çocukları bu tehlikelerden korumaya yetecek mi?

 

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı