Sosyal Medya

Youtube’da Videolar Neden Silindi?

Youtube’da videoların neden silindiğine dair açıklanan şeffaflık raporunda 5.8 milyon videoyu yayından kaldırıldığı bildirildi. Söz konusu videoların kaldırılma nedenlerinin ve kaldırılma oranlarının da yer verildiği raporda çocukların güvenliği nedeniyle kaldırılan video sayısı oranı 15.8.

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’deki San Bruno, Kaliforniya şehrinde yer alan Youtube 2005 yılında PayPal’ın üç eski çalışanı tarafından kurulmuştur. 2006 yılında Google tarafından satın alınan Youtube kullanıcılarına video izleme, video yükleme imkanı sağlamaktadır. Kullanıcıların yüklediği videolar uygunluk kriterine göre onay aldığı taktirde izleyici ile buluşmaktadır. Uygun bulunmayan video içerikleri yüklendikten kısa süre sonra Youtube tarafından kaldırılmaktadır. Yayından kaldırılan video tekrar yüklendiğinde ve kural ihlali yapıldığında videoyu yükleyen kullanıcının kanalı da askıya alınıyor.

Youtube Video Yayınlama Kuralları

Youtube tarafından belirlenen bir takıl kurallara uyulmadığında yüklenen videolar yayından kaldırılıyor. Youtube’da yüklenen video silindiğinde video kaldırıldı bildirimi ile kullanıcı bilgilendiriliyor. Size gelen bildirimde ”Kullanım Şartları ihlali” ifadesi yer alıyorsa yüklediğiniz videonun Youtube telif hakları ihlali nedeniyle kaldırıldığı belirtiliyor.

Youtube videolarının bir diğer kaldırılma nedeni de ”Ticari Marka Sorunu Kuralına” uymamak. Bu kural markanın ürününün kaynağı konusunda kafalarda soru işareti uyandıracak uygunsuz ve yetkisiz kullanımı kapsar. Kural ihlali sonrasında tespit edilmiş video yayından kaldırılıp videonun yüklendiği kanal askıya alınır.

Youtube videoların neden silindiğini açıkladığı raporunda 2019 yılının ekim ve aralık ayları arasında topluluk kurallarını ihlal eden 5.8 milyon videonun yayından kaldırıldığını duyurdu. Rapora göre yüzde 52’si spam, dolandırıcılık ve yanlış yönlendirmelerden oluşan videolar yayından kaldırıldı.

Youtube’da Çocuk Güvenliği

Youtube kullanımda yetişkinler kadar çocuklarında olması çoğu zaman endişelere neden olmakta. Çocuklar için filtresi bulunan Youtube’da çocuk filtresinin yer alması çoğu zaman yeterli kontrollerin yapılmamasından ötürü eleştirilere neden oluyor. Youtube açıkladığı şeffaflık raporunda çocukların güvenliği nedeniyle silinen videolarında yüzde 15.8 ‘lik dilimi kapsadığını belirtti.

Şeffaflık raporunda Youtube üzerinden kaldırılan videoların yüzde 64.7’sinin herhangi bir görüntüleme alınmadan yayından kaldırıldığını belirtti.

Yayından kaldırılan 5.8 milyon video sonrasında Youtube içerik üreticilerinin hazırladıkları videolarda daha seçici ve kurallara uygun videolar üretip yayınlamaları bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı