Sosyal Medya

Zoom Ücretli Kullanıcılar İçin Şifreleme Getiriyor!

Çevrim içi video konferansı yapmamızı yarayan Zoom, şifreleme sorunlarını geçmek için yeni bir uygulama ortaya koydu. Zoom’un, fiyat vermeyen kullanıcıları için güçlü bir güven kurma sistemi uygulayacak.

COVID-19 dolayısıyla evden çalışma ve mesafeli eğitim yaygınlaşırken, bu zamandan faydalı çıkan uygulamalardan birisi de video konferans uygulaması Zoom oldu. Zoom’da ciddi güvenlik ve gizlilik açıkları olduğu biliniyor. Hatta bu sorunlar dolayısıyla ABD’de bazı devlet kurumları Zoom uygulamasını kullanmayı engellemeye başladı. Firma hem büyümekte olan pazarda tutunmak hem de yeni gereksinimlere cevap verebilmek için yenilikler yapmaya çalışıyor. Ve şimdiki yeniliği de kapsamlı bir şifreleme hazırlığı oldu.

Stamos, saklı savunucuları tarafından iyi ya da kötü tepkiler aldığını sizlere aktarıyor. Zoom’un kullanıcılar için ilgi çekici tarafı, herhangi bir üyelik yapmadan görsel görüşme yapacakları Şimdiler de Zoom üzerinden günlük olarak 300 milyon konuşma yapıldığı belirtiliyor.

Peki bununla beraber güvenlik açıkları dolayısıyla uygulama fazla sayıda eleştiri de alıyor. Google’ın, tüm çalışanlarına kurumsal bilgisayarla da Zoom kullanmayı yasaklaması gibi.

Stamos bir de bütün toplantı için tam şifre kurmanın Zoom’un güven ya da güvenlik topluluğunun gerçek süreli olarak kötüye kullanılmasıyla tepki toplantılarına girişimci olarak katılmasını engelleyeceğini” ifade etti. Baştan başa şifreleme ürünü, cihazlarla birleşen kişileri taşımaz. Bitiş olarak, Stamos planın değişebileceğini bir de hangi kazanç amacı taşımayan kuruluşların ya da farklı toplulukların daha güvenli görsel toplantılarına onay veren siteler için hak kazanabileceğini korkmadan dile getirdi.

Baştan başa şifreleme genellikle ücret olarak biraz fazladır, bundan dolayı özellik için firmaların en iyi faiz fiyatı ücretindedir. Bir kez daha gördük ki şifreleme önemlidir. WhatsApp şu sıralar baştan başa şifrelemeyi onaylamıyor, fakat Facebook farklı hizmetlerden muazzam miktarda para üretmektedir. Signal gibi farklı uygulamalar, hizmetin tüketiciler için bedava olmasına izin veren kar amacı gütmeyen kuruluşlar olarak çalışır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı