Teknoloji

10 Parmak Klavye Nasıl Öğrenirsiniz?

10 parmak klavye öğrenerek özellikle bilgisayarda çalışma yapıyorsanız işlerinizi çok daha hızlı bir şekilde bitirebilirsiniz. Temelde görme duyunuzu kullanmadan klavyedeki tuşların yerini ezberleyerek yazmanızı içeren 10 parmak klavye tekniği çok basit yöntemler ile öğrenebilmekte ve ellerinizdeki kas hafızasını kullanarak daha hızlı bir şekilde yazmanıza olanak tanımaktadır.

10 Parmak Klavye Öğrenimi

En verimli klavye tekniği olan 10 parmak klavye tekniği standart açıdan parmaklarını öncelikle ana tuşlar denilen pozisyona getirmektedir. Bu pozisyona göre sol eliniz ASDF tuşları üzerinde  sağ eliniz ise JKLŞ tuşları üzerinde durur ve baş parmaklarınız da boşluk tuşuna göre konumlanır. Elbette bunun için Q klavye kullanmanız gerekir.

10 parmak klavye yönteminde hızlı yazmak temel prensibi hızlı yazmak için elinizin her bir parmağını kullanmaktır. Genelde ve yavaş yazmaya neden olan klavye yöntemi bir ya da birkaç parmağı kullanarak genelde her tuşa belirli parmaklar ile dokunmaktır. 10 parmak klavye yöntemi ise farklı parmaklarınızı tuşlar için kullanarak hızlı bir şekilde yazmanızı sağlar. Böylelikle hata yapmanız durumunda da gözleriniz klavye yerine tuşlara odaklandığı için yaptığınız hataları da daha rahat bir şekilde fark edebilirsiniz. 10 parmak klavye tekniğini öğrenmeniz halinde yazma verimliliğinizi çok fazla arttırır ve etkili bir zaman tasarrufu yapmış olabilirsiniz. Genelde 10 parmak klavye öğrenmek için kurslara gitmek iyi bir çözüm olsa da eğer kursa gitme imkânınız yoksa ev imkânlarında belirli programlar kullanarak yine de öğrenim yapabilirsiniz. Öncelikli olarak oturma pozisyonunu doğru şekilde ayarlayınız. Göğsünüzün biraz aşağısında klavye kalacak şekilde oturmanız gerekir, elleriniz de klavyede rahat edecek şekilde ne çok aşağıda ne de çok yukarıda olmalıdır. Daha sonra sol elinizin parmaklarını ASDF tuşları, sağ parmaklarınızı ise JKLŞ üzerine yerleştirin. Zaten F ve J tuşları üzerinde bir çıkıntı olduğunu fark edeceksiniz. Bu ekrana bakmadan yazarken parmağınız ile doğru olan açıyı bulmanız içindir. Klavye pozisyonu aldıktan sonra ekrana bakara bir metni olduğu gibi kopya etmeyi deneyin. Bu yöntem başlangıçta hatalar yapmanıza sebep olsa da zaman geçtikçe hızlanacak ve 10 parmak yazmayı kaslarınızı eğiterek öğrenebileceksiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı