Teknoloji

192.168.1.1 Nedir|Ne İşe Yarar?

Modemim bozuldu? , modem ayarlarım sıfırlandı, internete erişim sağlayamıyorum, internete girerken ip adresli sekme açılıyor gibi sorunlarla karşılaştıysanız muhtemelen 192.168.1.1 ip adresine ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsunuzdur. Bu makalemizde modem ara yüzü olarak bilinen ve birçok internet şirketi tarafından ara yüz olarak kullanılan 192.168.1.1’den bahsedeceğiz.

Öncelikle bilmemiz gereken ana bilgi şudur. Kelime olarak tanımlamamız gerekiyorsa 192.168.1.1 bir modem ara yüzüdür. Yani daha açacak olursak internet sağlayıcınızın (çoğunluğu), kullanıcılarına sunduğu internet yönetim paneli – admin panelidir. Tarayıcınızın arama çubuğuna 192.168.1.1 yazdığınız takdirde sizlere admin paneline girebileceğiniz bir sekme açılır. Genelde admin girişi için ıd ve şifre ister. Buradaki ıd ve şifre kullandığınız modemin markasına göre değişiklik göstermektedir. Yerel internet sağlayıcınızdan alabilirsiniz. Bazı modemler için istenilen ıd ve şifreleri aşağıda vereceğiz.

192.168.1.1 Türk Telekom, Superonline, Zyxel, Linksys, TP-Link, D-Link, TTNET gibi bir çok internet sağlayıcısı olan markaların modem ara yüzüne erişim için kullandığı ip adresidir. Bir çok internet sağlayıcısı ve bir çok modem markasının en çok kullandığı ip adresi 192.168.1.1’dir. Fakat başka ip adreslerini kullanan sağlayıcılarda mevcut. Bunlardan bazıları 192.168.1.2 – 192.168.0.1 vb birçok ara yüz bağlantı sayfasına ulaşmak için kullanılan ip adresleri vardır.

Gelelim bu panelde neler yapabileceğimize…. İlgili modem veya internet sağlayıcınızın ip adresine (192.168.1.1) giriş yaptınız. Bu panel üzerinden birçok ayar yapmanız mümkündür. Basit bir şekilde yapabileceğiniz ayarlar içerisinde şunlar mevcut.

  • Modem adını ve şifresini değişebilir, kendinize göre ayarlayabilirsiniz.
  • Herhangi bir teknik problem yaşıyorsanız ara yüzde görebileceksiniz.
  • Modemde yaşayacağınız çakışma vb türünde sorunlardan ötürü fabrika yarlarına döndürebilecek ve modemi sıfırlayabileceksiniz. (Modem Sıfırlama)
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı