Teknoloji

20 Yıl Önce Hayatımızda Olmayan Teknolojiler

20 yıl önce hayatımızda olmayan teknolojik ürünlerin hayatımıza girmesi ve bunu benimsememiz öyle hızlı gelişiyor ki yeni çıkan her ürün, her gelişme hayatımızın bir parçası oluyor. Kimi zaman ilk etapta benimseyemediğimiz ürünleri ya da uygulamaları kullanmaya başladıkça alışsak da üzerinden zaman geçtikçe o ürünlerin ne zaman hayatımıza girdiğini unutuyoruz.

20 yıl önce hayatımızda olmayan teknolojik ürünleri, uygulamaları inceledikçe 10 yıl sonrasında ne gibi teknolojik gelişmelerin bizi beklediğini hayal etmek zorlaşıyor. İşte o teknolojik ürünler…

Instagram

6 Ekim 2010’da hayatımıza giren, birçoğumuzun gün içinde defalarca kullandığı sosyal paylaşım uygulamasına öyle alıştık ki artık Instagram’ı kontrol etmediğimiz bir günümüz dahi geçmiyor.

İlk çıktığından beri tasarımı, logosu ve yeni gelen birçok özelliği ile güncelleme alan Instagram, çektiğiniz fotoğrafları sizi takip edenlerle paylaşmanıza, başkalarının paylaşımlarını da görmenize imkan sağlıyor. Uygulamanın ortaya çıkma amacı sosyal paylaşım ve etkileşim için olsa da büyük kitlelere ulaşma fırsatı veren Instagram artık birçok amaç için kullanılıyor.

Ipad

20 yıl önce hayatımızda olmayan teknolojik ürünler

İlk tablet bilgisayarlar 2001 yılında Comdex teknoloji fuarında Bill Gates tarafından Windows XP tabletin tanıtılmasıyla hayatımıza girdi. Tabletler zaman içerisinde geliştirilerek birçok markanın yenilenmiş içeriği ile günümüzde oldukça yaygın kullanılıyor. Ipadler ilk olarak 27 Ocak 2010’da Steve Jobs tarafından tanıtıldı.

Ipad’ler özellikle iş dünyası için tasarlanmış olsa da zaman içerisinde güncellenerek oyun konsollarının yerini aratmayan özelliklere sahip olarak çocukların vazgeçilmezi haline geldi. Günümüzde tablet bağımlılığı olarak adlandırılan bir kavramı da beraberinde getiren bu teknolojik ürünler birçok alanda ve sektörde taşıma kolaylığı nedeniyle tercih ediliyor.

Bluetooth Kulaklık

2004 yılının ortalarına doğru Bluetooth kulaklıklar hayatımıza girdi. Günlük hayatımızda müzik dinlerken ve telefonla konuşurken sıkça kullandığımız kulaklıkların Bluetooth özelliği ile taçlandırılması teknoloji severlerin beğenisini topladı.

Waterproof özelliği olan Bluetooth kulaklıkların üretilmesiyle zorlu hava şartlarında ve su altında kullanımının mümkün olduğu bu kulaklıklar sektörün ilerlemesiyle geniş yelpazede kullanım kolaylığı sağlamakta.

Google Chrome

1998 yılında kurulan Google’ın bize kazandırmış olduğu ücretsiz web tarayıcısı Google Chrome 2 Eylül 2008 yılında tanıtıldı. Tanıtılması ardından Windows Internet Explorer’ın yerini alan bu yeni web tarayıcı da günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girdi.

Spotify

23 Nisan 2006 yılında İsveç Stockholm’de Martin Lorentzon ve Daniel Ek tarafından kuruldu.  Ücretsiz müzik dinleme imkanı sağlayan uygulama herkesin kullanımına açık. Uygulama ülkemizde de oldukça büyük talep gördü. Müzik listelerinin beğenilip paylaşılmasıyla müzik dinleyicileri kendi fenomenlerini yarattı.

Snapchat

2011 yılında hayatımıza giren Snapchat ilk zamanlarda gönderilen fotoğrafların ve yazıların otomatik silinmesi özelliği nedeniyle mesajlaşmak için kullanılsa da birbirinden eğlenceli fotoğraf filtrelerinin sevilmesiyle büyük bir ilgi çekerek pek çok insana ulaşmıştır.

Daha önce hayatımızda olmayan ama tanıtılmasıyla kullanmaya başladığımız ve artık günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan birçok teknolojik ürün ve uygulama gibi gelecek yıllarda da farklı yenilikler bizi bekliyor olacak. Ne zaman hayatımıza girdiğini bile anlamadan alıştığımız bu teknolojiler hızla çoğalacak ve yeni alışkanlıklar oluşturacak gibi görünüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı