Teknoloji

Apple Elektronik Sigara Uygulamalarını Yasakladı

ABD’li teknoloji devi Apple artan elektronik sigara ölümlerinin ardından elektronik sigara uygulamalarını kaldırdı. 

The Centers fo Disease Control and Prevention verilerine göre sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 42 kişi elektronik sigara nedeniyle hayatını kaybetti. Artan ölümlerin ardından teknoloji devi Apple App Store uygulama mağazasında elektronik sigara ile ilgili uygulamaları kaldırdığını açıkladı. 

Apple’ın bu kararıyla birlikte App Store uygulamasında 181 uygulamanın kaldırıldığı aktarılıyor. Apple’ın kaldırdığı bu uygulamaların kullanıcıların kullandığı elektronik sigaraları kontrol etmek için olduğu aktarıldı.

Elektronik Sigara Konusunda Ülkemizde de Çalışmalar Yaşanıyor

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz haftalarda elektronik sigara konusunda “Nargileyi de bir tütün ürünü olarak ele alıyoruz. Elektronik sigara, ülkeye girişi de dahil olarak yasaklı olacak. Konu hakkında yasal düzenleme çalışması yapıyoruz. Çalışmamız meclise gelecek. Kapalı ve açık alan tanımında yapılan yönetmelikle bir düzenleme ama kanunla yapılabilecek birkaç düzenlememiz de olacak.” ifadelerini kullanmıştı. 

Bakan Koca ayrıca “Kapalı alan tanımını şekillendiriyoruz. En iyi alanların sigara içenlere ayrıldığını, sigara içmeyenlere daha geride alanların verildiğini biliyoruz. İstismar edildiğini görüyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme ve yeni bir tanımlama geliyor. Yarı açık ve kapalı alan istismar ediliyor. Yarı açılır-kapanır sistemi de kapalı tanımlayan ama açık alanı da nasıl bir alan olması gerektiğini netleştiren bir yaklaşım olacak. Ayrıca vatandaşın da katılımını sağlamak üzere, fahri sigara denetçiliğini getiriyoruz. Ceza kesip-kesemeyecekleri üzerinde çalışıyoruz. Cezalar dahil olmak üzere detaylı çalışıyoruz.” açıklamasında bulunmuştu. Apple’ın bu hamlesinin ardından diğer teknoloji devlerinin de benzer hamleler yapıp yapmayacağı merak ediliyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı