Teknoloji

2020 İlköğretim ve Ortaöğretim Bursluluk Sınavı hakkında Duyuru!

2020 Bursluluk sınavları hangi tarihte olacağı araştırma konusu oldu. İOKBS Sınavda çıkacak olan konuları da açıkladı. Bursluluk sınavının ayrıntıları öğrenciler ve veliler taradından merak konusu olurken araştırmalara da başlandı.

Bursluluk sınavına başvuracak olan İlkokul ve Ortaokul öğrencileri 5 Şubat ile 24 Şubat arasında süren kayıt tarihlerinde başvurularını tamamlamıştı. Corona virüsü nedeniyle pek çok sınav gibi Bursluluk Sınavı da ertelenmek zorunda kaldı. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamalar, araştırmalara neden oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı yeni tarih araştırmalara konu oldu. Bursluluk Sınavının yeni tarihiyle birlikte İlköğretim öğrencilerinin ve Ortaöğretim öğrencilerinin Bursluluk sınavında hangi konulardan sorumlu tutulacağı da açıklandı.

Binlerce öğrenciye burs veren bu sınavlara girecek öğrenciler ise oldukça heyecanlıydı. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS)’na 5. Sınıflar, 6. sınıflar, 7. sınıflar, 8. sınıflar, hazırlık sınıfları, 9. sınıflar, 10. sınıflar ve 11. sınıf öğrencileri katılabilmektedir. 12. sınıf öğrencileri mezun olacakları için Bursluluk sınavına girememektedir.

Her yıl Bursluluk sınavı yapılmaktadır. Bursluluk sınavına her yıl milyonlarca öğrenci başvuru yapmaktadır. 2020 yılında Bursluşuk Sınavı’nın Şubat ayında yapılması planlanıyordu. Dünya gibi ülkemizde corona virüsü ile mücadele içinde olduğu için bu yıl Bursluluk sınavı ertelenmek zorunda kaldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Bursluluk Sınavı’ nın yeni tarihini duyurdu. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) her yıl Milli Eğitim Bakanlığı ÖDGSM tarafından yapılmaktadır. Bursluluk sınavına tüm illerde girilebiliyor. Gerekli görülmesi halinde ilçelerde de sınav yapılabiliyor.

Yurtdışından katılmak isteyen öğrenciler için ise sayıları en az 10 olmak şartı ile Lefkoşa, Aşkabat, Bakü, Riyad, Cidde, Medine, Tebük ve Bişkek’te yapılacağı açıklandı.

Bursluluk Sınavının Yeni Tarihi Nedir?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ( İOKBS) 5. sınıf,6. sınıf, 7. sınıf, 8. sınıf, 9. sınıf, 10. sınıf, 11. sınıf ve hazırlık sınıfı 2020 / İOKBS 6 Haziran 2020 tarihinde yapılacaktır ve sonuçları da 3 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacağı belirtildi. Bursluluk sınavı müfredatı ise öğrencilerin bulunmuş oldukları dönemin 1. döneminde görmüş oldukları konulardan sorumlu olacaklardır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı