Teknoloji

2020 MacBook Air’in Maksimum Parlaklığının Apple Tarafından Kısıldığı Ortaya Çıktı

Apple’ın yaklaşık birkaç ay önce tanıttığı MacBook Air modelinin maksimum ışık düzeyini kıstığı ortaya çıktı.

Bir internet sitesi tarafından ortaya koyulan duruma göre MacBook Air açıklanandan daha parlak bir ekrana sahip. Ancak MacOS sebebiyle cihazın ekran parlaklığının kısıldığı söyleniyor.

Apple, MacBook Air’i yaklaşık 2 ay önce duyurmuştu. Tanıtım sırasında cihazın ekran parlaklığının 400 nit olacağını açıklamıştı. Ama NotebookCheck.netisimli sitenin yaptığı tespite göre Apple’ın 400 nit olarak açıkladığı parlaklık değeri gerçeği yansıtmıyor. Sitenin yaptığı tespitlere göre MacBook Air, macOS işletim sistemi yüklü iken 415 nit parlaklık değeri, Windows 10 işletim sistemi yüklü iken 547 nit parlaklık sunuyor. Yani MacBook Air, Windows 10’da olması gerekenden daha parlak çalışıyor.

Apple, retina ekranlar bakımından sektörün önde gelen firmalarından biri. Bu üstünlük diğer bütün üreticiler tarafından da kabul ediliyor. Tüm bunlara rağmen Apple’ın ekran parlaklığı konusunda kasıtlı ya da kasıtsız neden yanlış bilgi verdiği bilinmiyor.

Apple’ın Bu Hamlesinin Nedenleri Neler Olabilir?

Apple MacBook Air’le ilgili neden böyle bir karmaşıklığa sebep olduğu ile ilgili iki tahmin var. Bu tahminleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Aradaki farkı ortaya koyan NotebookCheck.net sitesine göre Apple’ın bunu yapmış olmasının sebebi tüm ekranlarda maksimum parlaklığa ulaşılamıyor olması.
  • Bir başka tahmin göre Apple’ın MacBook Pro modelinin satışlarını arttırmak amacı ile böyle karmaşıklığa sebep olduğu söyleniyor.

Apple’dan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Bu sebeple MacBook Air’in parlaklığının kısılmasının kasıtlı mı ya da kasıtsız mı yapıldığı şu anda bilinmiyor. Ancak MacBook Air’in açıklanandan daha yüksek parlaklık değerine çıkabildiği kesin olarak kanıtlandı. Eğer bu bir hata ise Apple’ın bunu gelecek güncellemelerle gidereceği tahmin ediliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı