Teknoloji

4.200’den Fazla Android Uygulamanın Neden Olduğu Öğrenilen Büyük Veri Sızıntısı Korkuttu

Firebase en son 2014 yılında Google tarafından satın alınmıştı. Sistemin uygulama geliştirmek için kullanıldığı biliniyor. Bu süreç içerisinde uygulama geliştiricileri için aynı zamanda çapraz platform desteği de sunan uygulamaların geliştirilmesi için adeta zemin hazırlıyor. Bu uygulama içerisinde güvenliği artırılmış kaliteli uygulamaların geliştirilmesi için çalışmalar büyük bir rahatlıkla yapılabiliyor.

Firebase’nin aslında düşünüldüğü zaman pek çok güvenli uygulamanın geliştirilmesi açısından son derece etkili olduğu biliniyor. Ancak uygulama geliştiriciler tarafından mutlaka güvenli uygulamaların geliştirileceği konusunda kesin bir bilgi de bulunmuyor. Bu durum bazı güvenlik sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Hassas Verileri Sızdırdığı Belirlendi

Google Play Store üzerinden değerlendirme yapıldığı zaman Firebase üzerinden geliştirildiği belirlenen 150 binden fazla uygulamanın olduğu belirlendi. Bu uygulamalardan bazılarının sanıldığı kadar güvenli olmadığı belirlendi. kişilerin uygulamalar için kullanmış oldukları bazı hassas verilerini sızdırdıkları ifade edildi. Şimdiye kadar yaklaşık olarak 12 bin uygulamanın Firebase tabanında açığa çıktığı belirlendi. Ancak yapılan değerlendirmeler sonrasından 4.200 adet uygulamanın hackerlar karşısında hiç şansının olmadığı ve savunmasız halde oldukları belirlendi.

Uygulamalar nedeniyle detaylı bir inceleme yapıldığı zaman 7 milyondan fazla mail adresinin ortaya çıktığı belirlendi. Sadece mail adresleri ile iş bitmiyor. Aynı zamanda 4.4 milyon kullanıcı ile birlikte 1 milyondan daha fazla şifrenin de erişilebilir durumda olduğu belirlendi. Bu durum ciddi bir veri sızıntısı olarak değerlendirildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı