Teknoloji

ABD TikTok İçin Karar Aşamasında! Sosyal Medya Platformu Yasaklanacak Mı?

Amerika ile Çin arasında yaşanan gerilim her geçen gün biraz daha tırmanmaya devam ediyor. Bu süreç içerisinde ülkede sosyal medya platformları konusunda da çeşitli incelemelerin başlatıldığı ve yeni kararların alınabileceği ifade ediliyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından yapılan açıklamalar sonrasında sosyal medya uygulamalarının kısıtlanması ya da yasaklanması konusunda bazı çalışmaların yapıldığı belirtildi.

ABD’de TikTok Yasaklanacak Mı?

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo tarafından yapılan son açıklamalar çerçevesinde Çin merkezli olan sosyal medya platformlarının yasaklanabileceği ifade edilmişti. Bu durumda hükümet olarak sürecin değerlendirildiğinin altı çizildi. Buna neden olarak ise uygulamanın kullanımının ulusal güvenlik sorunlarına neden olabileceği olarak ifade edilmiş oldu.

TikTok ile ABD arasında daha önceki dönemlerde de bazı sorunlar meydana gelmişti. ABD’de bulunan kullanıcıların kişisel verilerinin saklandığı ve Singapur üzerinden de bu verilerin yedeklendiği konusunda bazı değerlendirmeler yapılmıştı. Ancak Çin tarafından çok geçmeden konu hakkında yeni bir açıklama yapılmış ve şirketin veri merkezlerinin Çin’in dışında  olduğu ve veri işleme sürecinin Çin yasaları içerisinde olmadığı dile getirilmişti.

Yapılan bazı açıklamalar ve ortaya konan bazı iddialar sonrasında ise bir araştırmaya göre TikTok’un erişim sağlanan cihaz üzerindeki tüm bilgilerin neredeyse hepsine ulaşabildiği ifade edilmişti. Bu durum kısa sürede tartışmalara neden olmuştu. ABD’de Çinli sosyal medya platformunun yasaklanmasının nasıl bir ses getireceği merak konusu haline gelirken milyonlarca kullanıcısının da bu süreçte kaybedilebileceği açıklandı. Henüz net bir açıklama yapılmadı. Sürecin değerlendirme aşamasında olduğu belirtildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı