Teknoloji

ABD’nin Huawei’ye Uyguladığı Yasaklar En Çok ABD’ye Zarar Verebilir!

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları teknoloji alanında da kendisini göstermişti. Bunun üzerine Çinli teknoloji devi olan teknoloji şirketi Huawei’nin ABD’de bazı parçaların teminini yasakladığını açıklamıştı. Geçtiğimiz yıl gelen kararlar sonrasında ABD attığı bir adımla birlikte yasakların bir süre daha uzatılmasına karar verildiğini belirtmişlerdi. Bu durum teknoloji dünyasında çeşitli tepkilere neden olmaya başladı.

İlk bakışta bu kararın sadece Huawei tarafından oldukça olumsuz bir karar olduğu düşünülmesine rağmen bu süreçte etkilerinin ABD içinde olumsuz olacağı ifade ediliyor. Bu durumda Ticaret Departmanı içerisinde verilen bir lisans olmadan önce ABD ürününü kullanan şirketler Huawei için yonga gönderemeyecekler. Bu durum yonga şirketlerini olumsuz etkilemeye başlayacak. Bunun üzerine dünyanın en büyük yonga üreticisi olan TSMC’nin bu süreçte olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

TSMC New York Borsasında da İşlem Görüyor

TSMC normalde Tayvan merkezli olan bir şirket olarak biliniyor ancak şirketin hisselerinin Tayvan Borsası’nda olduğu kadar New Yok Menkul Kıymetler Borsası’nda da aktif olarak hizmet gördüğü biliniyor. Akıllı telefonlar için yonga üreten bu firmanın pek çok teknoloji devine satış yaptığı biliniyor. Şirketin en büyük ikinci müşterisi konumunda ise Huawei bulunuyor.

Yeni karar sonrasında şirketin yonga alımı engellenmiş gibi görünüyor. Bu durumda Trump tarafından alınan karar aynı zamanda yonga şirketi olan TSMC’nin ABD’de fabrika açma  planlarını de erteleyecek gibi görünüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı