Teknoloji

Abonelik İptal İşlemleri Artık E-Devlet Üzerinden Yapılabilecek

BTK vatandaşlar için internet, yayın hizmetleri ve telefon aboneliklerinin e-Devlet üzerinden iptali için yeni taslak hazırladı. Eğer taslak kabul edilirse abonelikler, şubeye gitmeden veya telefon açılmadan e-Devlet üzerinden rahatlıkla sonlandırılabilecek.

Korona virüs kapsamında alınan önlemlerin başında evde kalmak geliyor. Devletler bunu sağlayabilmek için pek çok insanın çeşitli işlemlerini evlerinden yapabilmesi için farklı çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de yapılıyor. Bu kapsamda gerek devlet hizmetleri gerekse özel hizmetler ile ilgili işlemlerin evden yapılabilmesi için çeşitli çalışmalar yapılıyor.

BTK içerisinde bulunan Tüketici Hakları Daire başkanlığı tarafından hazırlanan taslağa göre Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, Digiturk, Superonline, D-Smart gibi platformlardan hizmet alan kullanıcılar aboneliklerini istedikleri zaman e-Devlet’e girip sonlandırabilecekler.

E-Devlet’te Abone İptal İşlemi Nasıl Yapılacak

Taslağın içeriğine göre aboneliğini sonlandırmak isteyen kullanıcılar e-Devlete girdikten sonra elektronik imza, kimlik kartı veya internet bankacılığı yollarından birini kullanarak abonelik iptal sözleşmesini doldurabilecek. Doldurulan sözleşmelerde e-Devlet aracılığı ile hizmet veren firmalara yönlendirilecek.

Elektronik imza ile fesih işlemi yapmak isteyenler e-Devlet’e girdikten sonra iptal etmek istedikleri hizmetin abone numarasını sisteme girecekler. Daha sonra kimlik bilgilerini doğrulayıp kendilerine sunulan fesih sözleşmesini elektronik imza ile imzalayıp kullandıkları hizmeti veren firmaya ulaştıracaklar.

Kimlik kartı ile fesih yapmak isteyen vatandaşlar ise sisteme girdikten sonra iptal etmek istedikleri abonelik hizmetini seçmeleri gerekiyor. Daha sonra abone fesih sözleşmesinin aynısını hazırlayıp tarattıktan sonra sisteme yüklemeleri gerekiyor. Son işlem olarak ise taratılan sözleşmenin onaylanıp hizmeti sunan şirkete yollanması yeterli oluyor. İnternet bankacılığı ile abonelik iptali yapmak isteyen kullanıcıların kimlik kartı ile abonelik iptali sırasında yapılan adımların aynısını yapması gerekiyor.E-Devlet üzerinden yapılmaya başlanacak olan abonelik iptal işlemlerinin 15 Mayıs’tan itibaren kullanıma açılacağı biliniyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı