Teknoloji

Açılmayan Bilgisayardan Verileri Nasıl Kurtarırım?

Açılmayan bilgisayarlardan verileri nasıl kurtarırım? Sorusu karşımıza çok fazla çıkmaktadır. Bilgisayarlarımız birçok nedenle kilitlenip açılmayabiliyor. Bu durumda en kolay yöntem format atmaktır. Fakat bu durumda tüm veriler siliniyor. Amacımız bilgisayardaki verileri kurtarmak ise, bu durumda format atmak yanlış bir tercih olacaktır.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber karşımıza çıkan sorunların çözümlenmesinde de seçenekler artmış ve kolaylaşmıştır. Özel yazılımlar ve donanımlar sayesinde veri kurtarma işlemleri çok kısa sürede gerçekleşmektedir. Fakat bu çalışmalar mutlaka uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu işlemde yapılabilecek en ufak bir hatada verilere zarar verebilir.

Açılmayan Bilgisayarda Veri Kurtarma

Önyüklenebilir ubuntu  live USB  hazırlayıp işlemi gerçekleştiriyoruz. Kullanılan tüm araçlar, ubunt universal depoda bulunmaktadır.

  1. Depo etkinleştirme sağlamak için,” sistem” sekmesini tıklayıp, Synaptic Package Manager sistemine ulaşıyoruz.
  2. Bu işlemden sonra “ Administration – Synaptic Package Manager” sekmesine gidiyoruz.
  3. Bu kısımdan ” Settings – Repositories” sekmesine geliyoruz.
  4. Daha sonra, “Community – Maintained Open Source Software “ kutusuna onay ekleyin.
  5. Onay işleminden sonra,”Close” sekmesine tıklayın.
  6. Bu işlem tamamlandıktan sonra ise, “Synaptic Package Manager” penceresi açılır, buradan “Reload” düğmesine tıklayın.
  7. Paket listesi yüklemesi yapıldığında ve arama dizini oluştuğunda, Testdisk, Foremost ve Scalpel seçeneklerinden birini işaretleyin.

Veri Kurtarma Programları

Tastdisk programı: kayıp bölümleri kurtarır ve önyüklemeleri onarabilir. Farklı türde tonlarca dosyayı da kurtarabilen PhotoRec programı da içermektedir.

Foremost programı: Bu program ABD hava kuvvetleri özel araştırmalar tarafından oluşturulmuştur.  Dosya kurtarma için, harddiskler ve çeşitli araçlar tarafından oluşturulan harddisk dosyaları içinde çalışmaktadır.

Scalpel programı:  Veri kurtarma programlarından biridir. RAM az olan ve eski bilgisayarlarda oldukça etkilidir.

Bu programlarla açılmayan bilgisayardan verileri nasıl kurtarabilirim? Sorusunun cevabını vermiş oluyoruz. Farklı bir yöntem olarak bilgi sunmak gerekirse, Hirenboot CD indirip, CD veya USB kullanarak bilgisayar açılıp içindeki file Recovery programından kurtarma işlemi sağlanabilir.

Bu yöntemleri kullanarak bilgisayardaki verilerinizi CD veya USB yardımıyla başka bir bilgisayara atıp kurtarabiliyorsunuz. Ancak en sağlıklı yöntem yinede uzman bir teknisyenden kurtarma için yardım almak olacaktır. Ancak kendiniz bu işlemleri yapmak istiyorsanız, aktardığımız yöntemlerden birini kullanıp verilerinizi kurtarabilirsiniz. Yukarda verdiğimi bilgiler doğrultusunda Açılmayan bilgisayarlardan verileri nasıl kurtarırım?   Sorununu çözümleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı