Teknoloji

Airbnb Covid-19’dan Etkilenen Konaklama Yerlerine 250 Milyon Dolar Destek Çıkacak

Airbnb ve genel olarak otelcilik sektörü Koronavirüs salgını nedeniyle çok ağır bir darbe aldı. Covid-19 olarak da adlandırılan virüsün yol açtığı salgının ulaşmadığı ülke neredeyse kalmamış durumda. Ülkelerin bir bir seyahat yasağı getirmesi ve sınır geçişlerini sıkılaştırmasına ek olarak havayolu şirketlerinin sefer iptalleri açıklaması, insanların seyahat etme arzularını ikinci bir tarihe kadar ertelemelerine yol açmış durumda.

Peki ya halihazırda otel rezervasyonu yapmış olanlar? Erken rezervasyon fırsatlarından faydalanan insanları cezalandırmaktan kaçınan Airbnb için bu günlerin geleceği haftalar öncesinden belliydi aslında. Neredeyse yeni hiçbir rezervasyonun yapılmadığı popüler konaklama evi bulma platformu Airbnb, şu sıralar geri ödemeleri yapmakla hiç olmadığı kadar meşgul.

İade alma imkanınız var

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre rezervasyonunu 14 Mart tarihinden önce yapan ve 31 Mayıs 2020’den önce başlayacak konaklamalar için tam iade alabilmek mümkün. Normalde bu süre daha kısaydı ancak Covid-19’la bağlantılı iptal talepleri ayyuka çıktığı için Airbnb ikinci kez süre uzatma yoluna gitti.

Tabii bu olayın Airbnb cephesinden gözüken tarafı. Bir de rezervasyonları iptal edildiği için personel çıkarmak zorunda kalan, kepenk kapatmaya yaklaşan konaklama yerleri var. Neyse ki Airbnb bu işletmelere yardım eli uzatmak için 250 milyon dolar değerinde bir destek paketi açıkladı. Buna göre eğer bir müşteri Covid-19’a bağlı sebeplerden ötürü konaklamasını iptal etmişse ve konaklama yerine giriş tarihi 14 Mart ila 31 Mayıs tarihleri arasında değişiyorsa Airbnb konaklama ücretinin yüzde 25’ini cebinden karşılayacak.

İlk ödemeler Nisan’da başlıyor

Verilen bu desteğin sadece Covid-19 salgını yüzünden gerçekleştirilen iptalleri kapsadığını da belirtelim. Airbnb’nin açıklaması ilk ödemelerin konaklama yerlerine Nisan ayı içerisinde ulaştırılacağı yönünde.

Airbnb CEO’su Brian Chesky tarafından açıklanan bu destek paketinin kira ödemesi olan, hayatını bu platformdan gelen müşterilere bağlı yaşayan ev sahiplerini bir nebze dahi olsa rahatlatacak olması sevindirici bir gelişme.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı