Teknoloji

Akıllı Ev Sistemleri Nedir?

Akıllı ev sistemleri günümüz teknolojisinin getirdiği en güzel şeylerden birisi. Teknoloji artık o kadar gelişti ki evlerimizi bile “akıllı” hale getirmeye başladık.

Akıllı ev sistemleri birkaç yıldır kullanılıyor ama son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle akıllı ev teknolojileri de gelişti. Akıllı evlerde ne gibi teknolojiler var? Akıllı ev sistemi kurmak ne kadar ücrete mal olur? Bu soruların cevaplarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Akıllı Ev Otomasyonu

Akıllı ev sistemleri denildiğinde akla ilk gelen şey akıllı ev otomasyonudur. Akıllı ev sistemlerinde güvenlik, aydınlatma, ısı ve enerji yönetimi olmazsa olmazlardandır. Akıllı ev sistemleri sayesinde bunların hepsini otomatik ya da manuel olarak yönetebilirsiniz.

Akıllı Prizler Ne İşe Yarar?

Evinizden çıktığınızda ütüyü fişte unutup unutmadığınızı, su ısıtıcısını kapatıp kapatmadığınızı hatırlayamadığınız durumlar mutlaka olur. Hatta bazen geri dönmek zorunda kalırsınız. Eğer evinizde akıllı prizler olursa bu prizleri akıllı telefonunuzdan ya da sistemin kendi kumandasından yöneterek kontrol edebilirsiniz.

Beyaz Eşyalarınızı Çalıştırabilirsiniz

Siz eve gitmeden çamaşır makinenizin ya da bulaşık makinenizin çalışmasını ve fırına koyduğunuz yemeğin pişmesini akıllı ev sistemiyle sağlayabilirsiniz.

Açık Unutulmuş Musluklar

Tatile gittiğinizde evde herhangi bir musluğu açık unutup unutmadığınızı düşünmekten tatili kendine zehir eden biriyseniz akıllı ev sistemleri sayesinde bu sorunu da ortadan kaldırabilirsiniz.

Aydınlatma Kontrolü

Evinizde herhangi bir alandaki aydınlatmaları akıllı ev sistemiyle kontrol edebilirsiniz. Işıkları kapatıp açabilir hatta bunları zamanlayarak sizin istediğiniz saatte açılmasını ya da kapanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca evdeki perde ve panjurlarınızı da kapatıp açabilirsiniz. Yağmur yağdığında panjurları kapatarak camlarınızın kirlenmesini engelleyebilirsiniz.

Akıllı Güvenlik Sistemi

Evinizi kameralarla donatarak cep telefonunuzdan evinizi izleyebilirsiniz. Çocuklarınızın okuldan gelişini, evde neler yaptığını görebileceğiniz gibi, evinizin güvenliğini de bu sistemle sağlayabilirsiniz.

Akıllı Kilit Sistemi

Akıllı ev sisteminiz sayesinde yanınızda anahtar taşımak zorunda kalmazsınız. Hatta siz evde yokken birinin evinize girmesi gerekirse kapınızı uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Ev Isısını Kontrol Etme

Akıllı ev teknolojileri ısı konusunda da işinize yarayacak. Siz uzaktayken evinizin sabit bir sıcaklıkta kalmasını sağlayabilirsiniz. Evde olmadığınız zamanlarda evin ısısını düşürebilir ya da herhangi bir odanın sıcaklık ayarını yaparak enerji tasarrufu da sağlayabilirsiniz.

Akıllı Ev Sistemleri Maliyeti Nedir?

Akıllı ev sistemlerinde isteklerinize bağlı olarak değişen fiyatlar var. Evinizi akıllı eve çevirmek istiyorsanız en az 3000 TL’den başlayan fiyatlarla bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz ancak sizin akıllı ev ile ilgili talepleriniz arttıkça fiyat da artacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı