Editörün SeçimiTeknoloji

Akıllı Telefon Pazarının Merkezi Gerilimi Tırmandırıyor

Akıllı telefon pazarı birçok kişinin bildiği üzere son birkaç yıldır Samsung ve Apple’ın tekelinde değil. Çinli üreticilerin de aktif yer aldığı pazarda dikkatleri üzerine çeken marka ise Huawei olmuştu. Bir süredir dünyanın en büyük ikinci telefon satıcısı konumundaki Huawei ile Donald Trump arasında soğuk savaş rüzgârları esiyordu. Baskılar bugün Google’ın Huawei ile olan anlaşmalarını askıya alması ile şiddetlendi.

Bir süredir Amerika Birleşik Devletleri’nde resmi satış yapamayan marka, darbe almasına rağmen operasyonlarını sağlıklı bir şekilde devam ettiriyordu. ABD’li operatörlerin faturaya ek olarak Huawei modellerini sunmaması ve üst düzey Huawei yöneticilerinin ABD’de gözaltına alınması ise markayı oldukça zorluyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei’ye Yaptırım Uygulamasının Nedeni Ne?

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump’ın Huawei’ye yaptırımlarının arkasındaki neden Çin Halk Cumhuriyeti’ne vatandaşların bilgilerinin sızdırıldığı iddialarıydı. Son dönemde artan iddia ve baskıların ardından ilk hamle Google tarafından geldi. ABD’li teknoloji devi Google, Huawei’nin gelecekte tanıtacağı telefonlarda Android ve Google servislerini kullanamayacağını açıkladı.

Bir süredir Huawei özelindeki baskılar nedeniyle şirket olası bir durumda kullanmak için kendi işletim sistemini geliştirmeye başlamıştı. Ancak bu işletim sisteminin henüz kullanılmak için hazır olup olmadığı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Diğer bir taraftan ise Google hizmetleri dünyanın en büyük ülkelerinden birisi olan Çinde uzun bir süredir kullanılamıyor. Xiaomi, Oppo ve OnePlus gibi Çinli akıllı telefon üreticileri yasaklar nedeniyle Çin pazarına Google servislerinin yer almadığı modeller sunuyorlar. Google servislerinin eksiğini kapatmak içinse üreticilerin kendi çözümleri öne çıkıyor. Kullanıcılar ise alternatif yollar ile Google servislerine ulaşabiliyorlar.

Android Lisansı İptal Edilen Huawei Neler Yapabilir?

  • Yeni tanıtacağı akıllı telefonlarında Google servislerini sunmayarak, cihazları sürekli olarak kendi yama ve güncellemeleriyle desteklemek.
  • Daha önce Nokia’nın da yaptığı gibi Microsoft ile anlaşıp alternatif bir yol izlemek.
  • Bir süredir geliştirdiğini bildiğimiz işletim sistemini tanıtarak yeni akıllı telefonlarında kendi işletim sistemini tercih etmek.

3 farklı ihtimalin bulunduğu bu süreçte markanın nasıl bir yol izleyeceği ise yöneticilerin stratejilerine kalmış durumda. Oldukça riskli bir süreçten geçen Huawei’nin yapacağı bir yanlış hamle markanın kendisini büyük bir zararın içerisinde bulmasına neden olabili

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı