MobilTeknoloji

Akıllı Telefonlar İçin ‘Yenileme Hızı’ nedir?

Yenileme hızı yüksek olan telefonlar bilhassa oyun oynayan kişiler için çok tercih edilmektedir. Faydaları çok az bilinse de iyi bilen insanlar bu durumu verimli kullanırlar. Bu kişiler yüksek yenileme hızına sahip telefonlarının pil tüketiminin çok daha hızlı olmasını sorun edemeyecek kadar hayranlar.

Yenileme hızı, ekrandaki değişimlerin yani içeriklerin ne kadar hızlı bir şekilde yenileneceğini ölçer. Başka bir deyişle, ekranın ne kadar sürede güncelleneceğini ölçer. Ölçü birimi Hertz (Hz) olan yenileme hızı, ekranın kaç kere yenilendiğini 1 saniye içerisinde hesaplar. Yenileme hızına göre 60 Hz ekran 1 saniyede 60 kere güncellenir. Bu durum 90 Hz için de aynı şekilde 1 saniyede 90 kez, 120 Hz için de 120 kez güncelleme demektir.

Güncelleme hızı arttıkça gecikme daha aza indirgenir. Yani 60 Hz ekranın yenilenme süresi 16,6 ms iken, 120 Hz için bu süre çok daha düşüktür; 8,3.

Telefonlarda Bulunan 60 Hz, 90 Hz ve 120 Hz Nedir?

Yenileme hızı arttıkça, telefon ekranlarımızdaki her bir piksel de o kadar hızlı güncellenmektedir. Yani yüksek yenileme hızına sahip telefonlar, hareketli görüntülerde daha kusursuz bir görünüm elde ederler. Aslında sosyal medyadaki etkileşimler ya da e-postalara hızlı erişim, 60 Hz hızının üstündekilere ihtiyaç duymaz.

Yenileme hızı en çok oyun konusunda ön planda tutulur. Bilgisayar oyunlarında hep 120 Hz veya 144 Hz yenileme hızıyla karşılaşırız. Bu hız oyunseverler için artık telefonlara da uyarlanmıştır ve tercih konusu olmuştur.

Telefon Seçiminde Yenileme Hızı Önemli Mi?

Bir akıllı telefon satın alırken renk gamı, çözünürlük, kontrast gibi özelliklerin yanında yenileme hızı da bunlar kadar anılmaya ve tercih edilmeye başlandı. Uzmanlar yenileme özelliğinin önemli bir kriter olmadığını söyleseler de grafik, hareketli içerik ve oyun alanında zengin uygulamaları sevenler tarafından önemli bir kriterdir. Çok sık kullanılan 60Hz ekranlardan ayrı olarak, 90Hz ve daha yüksek yenileme hızına sahip ekranlar çoğunlukla oyun merkezli telefonlarda karşımıza çıkmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı