Teknoloji

Akıllı Yüzükle Koronavirüs Tanısı Yapılabilir

Tüm hastalıklarda olduğu gibi erken tanı, koronavirüs rahatsızlığında da çok önemli bir rol oynuyor. Koronavirüs tespiti için akıllı yüzükler önemli rol oynayabilir. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs için önemli olan konulardan birisi de virüsün erken tanısı. Tüm dünya hızlı tanı için çeşitli kitler üretmeye çalışırken, Oura Rings isimli bir firma ise koronavirüsün bazı belirtilerini önceden tespit ediyor ve kullanıcıları uyarıyor. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren giyilebilir teknoloji ürünleri kullanıcıların hayatı değerlerini ölçümleyebiliyor ve bir sorun olması durumunda bunları kullanıcılarına bildirip, en yakın sağlık kuruluşuna haber verebiliyor. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktından sonra tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını sonrasında en önemli konulardan birisi de virüsün tespiti oldu. 

Oura Rings isimli şirket ise geliştirdiği akıllı yüzük sayesinde koronavirüse karşı erken tanıda önemli bir rol oynayabilir. Şimdilik sadece iOS cihazlarında çalışan akıllı yüzük, adım sayısı, vücut ısısı, yakılan kalori, uyku aktivitesi ve kalp atış hızı gibi pek çok bilgiyi kullanıcısı ile paylaşıyor.

Vücut Isısı Değişikliğini Anında Tespit Ediyor

Tasarımıyla normal bir yüzükten farksız olan yüzün su geçirmez özelliğe sahip. Oura Rings isimli şirketin CEO’su Petri Hollmen, akıllı yüzüklerinin uyarıları sayesinde bir kullanıcılarının sağlık kuruluşuna başvurduğunu ve koronavirüs testinin pozitif çıktığını belirtiyor. Kullanıcıların vücut ısısındaki artışı fark etmediğini ancak yüzüğün bu durumu fark ettiği için koronavirüs tanısı konusunda önemli bir rol üstlendiğini belirtiyor. 

Ülkemizde satışa sunulup sunulmayacağı bilinmeyen Oura Rings yüzüğü dağıtıldığı 150 bin kişinin gerçek zamanlı verilerini işliyor. Kesin olarak koronavirüs tanısı koyup koymadığı noktasında garanti sunmayan Oura Ring yüzüğünün fiyatı 299 dolar olarak açıklandı. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı