Teknoloji

Alan Adı Kime Ait?

Uluslararası Atanmış Adlar ve Sayılar Şirketi (ICANN), kayıt şirketlerini halka açık alan adları vermeye veya atamaya yetkilendiren kuruluştur. Kayıt ettiren, alan adıyla ilgili hayati bilgilerde değişiklik yapma veya değişiklik yapma konusunda yetkili alan adı sahibi olarak kabul edilen kişi veya kuruluştur. Bu nedenle, bir alan adının “sahip” tescil ettirici olan alanla ilgili faturalandırma ve teknik haklara sahip kuruluşu bilmek kritik öneme sahiptir. Alan Adı Tescil Ettiricisini Belirlemek Neden Önemli? Alan adı tescil ettirenin belirlenmesi birçok nedenden dolayı önemlidir: Arama, kişisel alanlarınızın kayıt defteri ayrıntılarının doğru girildiğini doğrulayabilir. Değilse, yenileme bildirimlerini, satın alma tekliflerini, ortaklık isteklerini ve benzerlerini kaçırabilirsiniz.

Zaten kayıtlı bir alan adına teklif vermek istiyorsanız, sahibinin adı, posta adresi, e-posta adresi ve telefon numarası gibi iletişim bilgilerini kolayca arayabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi korumak için bağlanıyorsanız, bir arama, uyguladığınız gizlilik denetimlerinin gerçekten yürürlükte olup olmadığını söyleyebilir. Alan Adı Ayrıntılarını Arama Süreci nedir? Alan adı tescil süreci çok şeffaf bir şekilde tasarlanmıştır. Herkes sadece belirli bilgilendirici bağlantılara tıklayarak alan adı tescil ettireni ve bir alanın sahipliği hakkında bilgi edinmek için açık bir erişime sahiptir.

Ayrıca alan adı son kullanma tarihlerini ve kayıt başlangıç  tarihini takip etmeye yardımcı olur.  Ayrıca alanı bulmak için kullanılan yardımcı programdır. Bu sadece tescil ettirenin bilgisini değil, aynı zamanda idari irtibat, faturalama iletişim, teknik iletişim, alan son kullanma tarihi ve orijinal kayıt tarihini de verir. Alan adı sahibi bilgilerini bulmak için interneti kullanarak izlenmesi gereken çok basit ve kolay birkaç adım vardır:Alan adı tescil ettiren bilgilerini kontrol etmek için www.whois.net gibi web sitelerini bulmak için. Bunun yanı sıra diğer siteler pek doğru sonuç vermemektedir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı