Teknoloji

Alibaba, Bulut Servislerine 28 Milyar Dolar Yatırım Yapacak!

Bulut Servislerine Alibaba’dan 28 milyar dolarlık yatırım!

Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü birçok alanı etkiledi. Corono virüsünün oluşması ile birlikte vatandaşların bulut yazılımlarına ilgisi arttı. Bu ilginin artması sebebi ile Alibaba’nın bulut servislerine 200 milyar yunan (28 milyar dolar) yatırım yapacağı duyuruldu.

Şirket tarafından yapılan açıklamalarda fonların yarı iletken ve işletim sistemi geliştirme için kullanılacağı ve veri merkezi bir altyapının oluşturulacağı belirtildi.

Çin’de çalışmakta olan beyaz yakalıların bir çoğunluğu şubat ayı itibari ile home office olarak hizmet verirken, yüzde 46 ile ülkenin bulut bilişim piyasasındaki en büyük bölüme sahip olan Alibaba, İşletmeler ve okullar başta olmak üzere iletişim için kullanılan DingTalk ile sosyal medya uygulaması olan Weibo başta olmak üzere yazılım ihtiyacının arttığı belirtildi.

Yüksek etkinlik hacmi sebebi ile oluşan uygulamadaki yavaşlamalardan kullanıcıların şikayet etmeye başladığı ortaya çıktı. Bu sebeple Alibaba’ bu yatırımı yapma gereksinimi duydu.

Alibaba Cloud Intelligence Başkanı Jeff Zhang’nın yapmış olduğu açıklamada, corona virüs salgınının piyasalar arasındaki genel ekonomiyi olumsuz etkilediğini bunun da şirketin yatırım işletmelerinin iyileşme sürecini hızlandırmasına yardımcı olacağını belirtti. Bulut servisi Alibaba’nın en hızlı ilerleyen işlerinden birisi olduğunu söylemek yanlış olmaz çünkü dördüncü çeyrek geliri yüzde 62 artarak 10,7 milyar yuan’a ulaştı ve ilk defa tek çeyrekte 10 milyar yuan sınırını geçti.

Araştırma firması Canalys’in yaptığı açıklamaya göre, dördüncü çeyrekte Çin bulut pazarının yüzde 46,4’ü Alibaba’nın elinde bulunuyor. Ürün artışına yönelik talep de alan Tencent Cloud ve Baidu Cloud ise pazarın sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 8,8’ini elinde bulundurdu karşımıza çıkıyor. Bu yatırım sayesinde Alibaba, bulut servisinde üstünlüğü eline almış oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı